AnasayfaHaberlerGoogle X, Yeni Nesil Bataryalar İçin Düğmeye Bastı

Google X, Yeni Nesil Bataryalar İçin Düğmeye Bastı

Google, araştırma merkezi Google X’in bünyesinde oluşturduğu bir ekip ile yeni batarya teknolojisi üzerinde çalışacak.

Google Glass, sürücüsüz otomobil, Project Loon, Project Wing gibi yeni teknoloji projelerine ev sahipliği yapan Google’ın gizemli araştırma laboratuvarı Google X, şimdi de yeni nesil bataryalar üretebilmek için efor sarfedecek.

The Wall Street Journal‘ın haberine göre; tüketici elektroniğindeki batarya probleminin farkında olan Google, Google cihazlarında yüksek performansa sahip bataryalara sahip olmak için 2012 yılında eski Apple çalışanı ve batarya uzmanı Dr. Ramesh Bhardwaj‘ı bünyesine katmıştı. Şimdi de bu çalışmayı bir adım daha götürerek Google X bünyesinde bunun için bir ekip oluşturdu.

Konu ile ilgili açıklama yapan eski Apple batarya uzmanı Dr. Ramesh Bhardwaj, kendi liderliğinde oluşturulan 4 kişilik ekibin batarya teknolojisi üzerine şimdiye kadar geliştirdiği 20 projenin halen aktif olarak yürütüldüğünü ifade etti.

Habere göre Google, akıllı gözlüğü Google Glass başta olmak üzere; drone projesi olan Project Wing, sürücüsüz otomobil projesi ve buna benzer diğer projeleri için çok daha gelişmiş bataryalar üreterek; tedarik zincirinde daha fazla hakimiyet kurmayı amaçlıyor.

Google Glass
Google Glass

Dr. Ramesh Bhardwaj ve ekibi de Google’ın bu isteği doğrultusunda Google Glass ve glikoz-ölçen kontakt lens gibi giyilebilir teknoloji cihazları için gelişmiş lityum iyon ve katıhal bataryalar üzerine çalışmalarını sürdürecek. Ayrıca daha güvenli olması açısından özellikle kontakt lenslerde kullanılmak üzere yeni bir batarya teknoloji üzerinde de yoğunlaşacak.

Google’ın yeni batarya teknolojileri için AllCell Technologies şirketiyle işbirliği yaptığı da biliniyor. Ancak Google bu teknolojiyi geliştirmek için tek çaba sarfeden taraf değil. Zira Apple da Tesla ile işbirliği içinde yeni bataryalar üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Hatta Tesla’nın da bu ay içerisinde yeni bir batarya teknolojisini duyurması bekleniyor.

Tüm dünyanın ortak problemi haline gelen batarya sorunu, bu teknoloji devleri tarafından bir çözüme ulaştırılabilecek mi, önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Ayrıca bkz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler