AnasayfaSosyal MedyaGoogle+ Gönderilerinizi Nasıl Zamanlayabilirsiniz?

Google+ Gönderilerinizi Nasıl Zamanlayabilirsiniz?

Bir Chrome eklentisi (uzantısı) olan Do Share ile Google+’ta paylaşacağınız gönderilerinizi istediğiniz ileri bir tarihe zamanlayın.

Sosyal medya platformlarında yapacağımız paylaşımları çoğu zaman anlık olarak gerçekleştiririz. Ancak bazen bu paylaşımları ileri bir tarihe göre planlamak isteyebiliriz. Özellikle markaların sosyal medya stratejilerinde önemli bir yere sahip olan zamanlama işlemi, markaların kendi kitlesine göre en uygun saatlerde paylaşım yapması konusunda kolaylık sağlamaktadır.

Sosyal medya platformları içinde önemli bir yere sahip olan Google+, Facebook’un aksine kendi bünyesinde bir zamanlama özelliği barındırmamaktadır. Ancak 3. parti alternatif uygulamalar ile Google+ gönderilerini de zamanlamak mümkün hale gelmektedir. Bu alternatif uygulamalardan biri de Do Share adındaki bir Chrome eklentisidir.

Do Share
Do Share

Do Share nedir? Nasıl kullanılır?

Do Share, Tzafrir Rehan tarafından geliştirilen ve Chrome tarayıcıları üzerinde kullanılabilen ücretsiz bir eklentidir. 20 binden fazla kullanıcı sayısına sahip olan bu eklenti sayesinde Google+ gönderilerinizi ileri bir tarihe zamanlayabilir; veya taslak olarak kaydedebilirsiniz. Ayrıca eklentiyi çevrimdışı olarak da kullanmanız (taslak olarak düzenlemeniz) mümkün.

Do Share eklentisini kullanabilmek için ilk önce Chrome Web Mağazası üzerinden “Do Share” araması yaparak -veya doğrudan buradaki adrese giderek- eklentiyi Chrome tarayıcınıza kurun (“Ücretsiz” yazan yere tıklayın).

Do Share kurulumu
Do Share kurulumu

Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcınızın sağ üst tarafına “0” yazan turuncu bir ikon belirecektir. Bu sayı zamanladığınız gönderilerin sayısını göstermektedir.

Do Share ikonu
Do Share ikonu

Kurulumu tamamladıktan sonra, paylaşacağınız bir bağlantıyı (örn: bir blog yazısını) açın ve Do Share ikonuna tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır. Do Share ile yapacağınız tüm işlemleri açılan bu yeni pencere üzerinden gerçekleştireceksiniz.

Do Share paylaşım ekranı
Do Share paylaşım ekranı

Paylaşmak istediğiniz yazının üstüne (Share yazan alana) tıklayarak gönderi düzenleme ekranını genişletin. Açılan ekranda gördüğünüz üzere, gönderiye başlık ve açıklama ekleyebilir veya paylaşacağınız bağlantı ile ilgili detayları görebilirsiniz. Bu ekran üzerinden dilerseniz gönderinize anket ekleyebilir, eklediğiniz bağlantı yerine fotoğraf veya başka bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Ayrıca sağ taraftaki küçük profil fotoğrafına tıklayarak profil ile sayfa arasında geçiş yapabilir ve alt kısımda yer alan “Add more people” yazan yerden gönderinizin görünürlüğünü (hangi çevreler ile paylaşacağınızı) düzenleyebilirsiniz.

Do Share kullanımı
Do Share kullanımı

Gönderi düzenleme işleminiz bittikten sonra ekranın alt kısmında yer alan butonlar ile bu gönderiyi taslak olarak kaydedebilir (daha sonradan bu taslakları düzenleyebilirsiniz), silebilir, hemen paylaşabilir veya en önemlisi ileri bir tarihte otomatik olarak paylaşmak üzere zamanlayabilirsiniz.

Schedule butonuna tıkladığınızda bir takvim penceresi açılacaktır. Bu pencere üzerinden gönderinizi paylaşmak istediğiniz zamanı, yıl, ay, gün, saat ve dakika olarak ayarlayabilirsiniz. Ayarladığınız tarihe gelindiğinde eklenti, otomatik olarak bu gönderiyi sizin adınıza paylaşacaktır.

ÖNEMLİ UYARI: Zamanlanan gönderinin otomatik olarak paylaşılabilmesi için Chrome tarayıcısının açık tutulması ve internet bağlantısının olması gerekmektedir.

Google+ gönderi zamanlama için Do Share dışında bazı alternatif uygulamalar da mevcuttur. Bunları da diğer yazılarımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler