AnasayfaİnternetGoogle, Gizli "DragonFly" Projesinin Varlığını Doğruladı

Google, Gizli “DragonFly” Projesinin Varlığını Doğruladı

Keith Enright, Google’ın “DragonFly” isimli bir proje üzerinde çalıştığını doğruladı ancak detay vermekten kaçındı.

Önde gelen teknoloji şirketlerinin temsilcileri, ABD Senatosu üyelerinden oluşan komitenin sorularını yanıtladı. Google‘ın da katıldığı duruşmada şirketi Keith Enright temsil etti. Senato üyelerinin, Google’ın Çin için özel bir arama motoru geliştirip geliştirmediği konusunda sorular yöneltmesiyle Enright, şirketinin DragonFly isimli bir proje üzerinde çalıştığını resmi olarak açıkladı.

İddialara göre bu proje kapsamında Google, Çin Hükümeti tarafından onaylanacak ve ülkede kullanıma sunulacak yeni bir arama motoru geliştiriyor. Enright, şirketinin böyle bir projeye sahip olduğunu dile getirmesiyle Çin’e özel arama motorunun geliştirildiği iddialarını da kabul etmiş oldu, fakat herhangi bir detay paylaşmadı.

Google DragonFly
Görsel: Engadget

Bazı Google çalışanları projenin durdurulması gerektiğini dile getirmiş, senato üyeleri de Google’a gönderdikleri mektupta bu projeyle ilgili daha fazla bilgi talep ettiklerinden bahsetmişti. Senato üyeleri, ABD’nin en büyük şirketlerinden birisinin Çin’e özel arama motoru geliştirmesini “oldukça sıkıntılı bir durum” olarak değerlendirmişti.

Arama motorunun resmiyet kazanmış olmasıyla birlikte Google’dan yakın zamanda açıklama geleceği tahmin ediliyor.

KAYNAKEngadget

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler