AnasayfaİnternetBTK Başkanı Sayan'dan AKK Açıklaması

BTK Başkanı Sayan’dan AKK Açıklaması

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Adil Kullanım Kotası ile ilgili regülasyon çalışmalarında sona gelindiği açıkladı.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının en fazla şikayetçi olduğu konuların başında yer alan Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması yeniden düzenleniyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz Haziran ayında Adil Kullanım Kotası’na karşı “İnternette Kotaya Hayır!” kampanyası başlatılmış ve birçok kişinin desteğiyle birlikte bu konu meclise kadar taşınmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nun 16. yıldönümü gecesinde BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ise, Türkiye’deki internet kullanıcılarının muzdarip olduğu bu uygulama ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Çalışmalar sona ermek üzere

Konuşmasında siber güvenlik noktasında yeni çalışmaların başlatılacağını açıklayan Sayan, Adil Kullanım Kotası ile ilgili de “AKK hakkında tüketicilerimizden gelen talepler var. Bu noktada regülasyon çalışmalarımız sona ermek üzere” dedi.

Söz konusu çalışmaların detayları henüz bilinmiyor. Ancak kota aşımı sonrası 3 Mbps‘ye düşürülen internet hızının 5 Mbps olacağı yönünde söylentilerin olduğunu da belirtmek gerekiyor. AKK limiti ile ilgili nasıl bir düzenleme yapılacağı ise merak konusu.

Yapılacak olan düzenlemenin AKK uygulamasına ve hız düşürme yöntemlerine toptan karşı çıkan kullanıcıları memnun edip etmeyeceğini ise önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

AYRICA BKZ: Fiber Altyapı İçin Yeni İşbirliği: Ortak Altyapı Şirketi (OAŞ)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler