Google tarafından Aralık 2013’te satın alınan robot firması Boston Dynamics, geliştirdiği insansı robotlarıyla teknolojinin hangi konuma geldiğini gözler önüne seriyor.

Hatırlarsanız Ağustos 2015’te Boston Dynamics tarafından geliştirilen insansı robot (humanoid) Atlas, laboratuvar dışına ilk kez çıkartılarak yeni yeteneklerini sergilemişti. Atlas’ın bu ilk versiyonu, momentumu koruyarak ilerleme hızını sabit tutabilmesi ve neredeyse bir insan gibi dengesini koruyabiliyordu.

Boston Dynamics’in yeni nesil (Next Generation) olarak sunduğu yeni Atlas sürümünde ise çok daha gelişmiş bir robot ile karşılaşıyoruz. Yeni nesil Atlas robotu bir önceki sürümünde sahip olduğu denge kabiliyetini daha yüksek seviyelere çıkartmış durumda. Ayrıca videoda görüldüğü üzere ağır kolileri dahi taşıyıp raflara dizebiliyor.

Boston-Dynamics-Yeni-Nesil-Atlas

İtilip kakılmaya da dayanıklı olan yeni nesil Atlas, odaklanma, karda yürüme, engelleri aşma, eşya taşıma, düştüğü yerden hızlıca ayağa kalkabilme, kapıları açabilme gibi birçok yeteneğe sahip.

Yapay zeka ve robot teknolojisinin son örneklerinden biri olan yeni nesil Atlas’ın tanıtıldığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.