AnasayfaHaberlerBoston Dynamics Spot İsimli Yeni Robotunu Duyurdu

Boston Dynamics Spot İsimli Yeni Robotunu Duyurdu

Google’ın satın aldığı robotlarıyla ünlü Boston Dynamics, son olarak geliştirdiği köpek robot Spot’u duyurdu.

2013’ün Aralık ayında Google’ın satın aldığı ve özellikle gerçekçi hareketlere sahip robotlarıyla ünlü Boston Dynamics şirketi, son geliştirdiği köpek robot Spot’u duyurdu. Görüntü olarak gerçekçilikten yoksun olsa da, bir Boston Dynamics ürünü olan Spot’un hareket ve denge kabiliyeti oldukça yüksek.

Daha önce geliştirilen WildCat isimli robotun daha küçük ve daha yetenekli bir versiyonu olan Spot, özellikle denge konusunda kendisine hayran bırakacak nitelikte. Aşağıdaki görüntü her ne kadar üzücü olsa da (robot olsa bile) aslında robotun denge konusunda ne kadar yetenekli olduğunu bizlere gösteriyor.

Boston Dynamics Spot
Boston Dynamics Spot

160 pound (yaklaşık 72.5 kg) ağırlığı olan Spot’un enerji kaynağı elektrik. Hidrolik hareket mekanizması ile yapılandırılmış olan robot, bu sayede yürüyebiliyor, koşabiliyor, merdivenlere ve yüksek yerlere çıkabiliyor. Ayrıca baş kısmında bulunan sensör sayesinde alanı (yüzeyi) tarayarak ona göre hareketini sağlayabiliyor.

Boston Dynamics’in yıllardır bu tarz robotlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıca şirketin daha önce Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kuruluşu (DARPA) için çalıştığı; ancak Google‘ın şirketi satın almasının ardından şirketin artık orduya yönelik çalışmalarının devam etmeyeceği yönünde açıklamalar da yapılmıştı. Fakat buna rağmen şirket tarafından geliştirilen bu tarz robotların bir “tehlike” olabileceği yönünde endişeler de bulunuyor.

Boston Dynamics
Boston Dynamics

Bakalım ilerleyen günlerde Boston Dynamics tarafından geliştirilen bu robotlar hangi amaçlar doğrultusunda kullanılacak, hep birlikte görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler