Artık bir nostalji haline gelen yazılımlar ve oyunlar günümüz teknolojilerine entegre edilmeye devam ediyor. Elektronik sigara ile Flappy Bird oynayanlardan, Android Wear tabanlı akıllı saat üzerinden klasik Counter Strike 1.6 oynayanlara kadar birçok durum ile karşılaştık. Şimdi ise Windows’un efsane sürümlerinden olan Windows 95‘in Apple Watch üzerinden çalıştırıldığını görüyoruz.

Nick Lee adında bir geliştirici, Windows 95’in Apple Watch üzerinde nasıl çalıştığını göstermek üzere bir video paylaştı. Paylaştığı videoda da görüldüğü üzere Apple Watch’a yüklenen Windows 95 oldukça yavaş çalışıyor. Ancak yine de beklentilerin üzerinde bir performansa sahip olduğunu söylemek mümkün.

Detaylarını Medium blogunda paylaşan Lee, Apple Watch’un Windows 95’i çalıştıracak kadar güçlü özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Ancak Apple kendi SDK’sı üzerinden böyle bir şeye izin vermediği için WatchKit uygulaması ile bunu başardığını söylüyor.

Lee ayrıca bunu denemek isteyenler için de Apple Watch’ta çalışan Windows 95’in kaynak kodlarını paylaşmış durumda. Kaynak kodlarına ulaşmak için GitHub sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Windows 95’in Apple Watch üzerinde nasıl çalıştığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Web Üzerinde “Windows 93” Olsaydı…