Anasayfa Teknoloji Android N İle Birlikte Gelen Özellikler

Android N İle Birlikte Gelen Özellikler

Merakla beklenen Android‘in yeni sürümü Android 7.0 N, bugün itibariyle sürpriz bir şekilde resmi olarak karşımıza çıktı. Her zaman olduğu gibi yine ilk etapta geliştirici sürümü (Developer Preview) olarak karşımıza çıkan yeni Android N, yepyeni özellikler ile geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

Peki Android N sürümü ile birlikte neler geliyor? Android N güncellemesi ilk olarak hangi cihazların kullanımına sunulacak?

Android N Özellikleri

Çoklu-Pencere Özelliği

Android N ile birlikte gelen özellikler arasında en fazla dikkat çeken özellik, çoklu-pencere olarak karşımıza çıkıyor. Android N kullanıcıları çoklu-pencere özelliği sayesinde tek bir ekran üzerinden birden fazla uygulamayı aynı anda kullanabilecek. Yan yana kullanılabilen uygulamalar otomatik olarak ekran boyutuna uyum sağlayabilecek.

Android N Çoklu Pencere

Google, çoklu-pencere özelliğinin kullanılabilmesi için, geliştiricilerin bu özelliği uygulamalar üzerinde aktif etmeleri gerektiğini; var olan uygulamalara ise güncelleme ile eklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Android Çoklu Ekran

“Picture-in-Picture” Modu

Google’ın Android N ile birlikte sunduğu özelliklerden biri olan “Picture-in-Picture” özelliği ise geliştiricilere videoyu küçülterek kullanıcının diğer işlemlerini aynı anda yapabilmeleri için imkan sunuyor. Yani YouTube’daki video küçültme özelliğine benzeyen bu özellik; diğer uygulamalar için de aktif edilmiş olacak. Açıklamada sadece TV’lerde kullanılabileceği belirtilen bu özelliğin, ilerleyen günlerde telefon ve tabletlerde aktif edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil.

Bildirim Paneli Üzerinden Cevap Yazma

Android kullanıcılarının SMS ve Hangouts gibi uygulamalar için kullandığı “bildirim üzerincen cevap yazabilme” özelliği, artık tüm uygulamalar için geçerli oluyor. Yani kullanıcılar, bildirim paneline bir bildirim geldiğinde, üzerine tıklayıp uygulamayı açmadan doğrudan bildirim paneli üzerinden istediği işlemleri gerçekleştirebilecek.

Android Bildirim Paneli Hızlı Cevaplama

Artık Aynı Uygulamadan Gelen Bildirimler Grup Halinde Gösterilecek

Google geliştiricilere ve kullanıcılara faydalı bir özelliği daha sunuyor. Bundan böyle aynı anda tek bir uygulamadan gelen birden fazla bildirimler artık grup halinde gösterilecek. Yani bir nevi her uygulamaya ait bir bildirim paneli olacak diyebiliriz.

Kullanıcılar ayrıca bu gruplanan bildirimleri genişleterek tek tek görebilecekler. Bu da iki parmağı aynı anda kullanıp bildirim grubunu aşağı doğru sürükleyerek yapılabilecek. Ayrıca grup halinde gelen bildirimler tek bir sürükleme işlemiyle bildirim ekranından silinebilecek (Inbox‘ta olduğu gibi).

Yenilenen Android Public Beta Programı

Android’in stabil sürüm olarak piyasaya sürülmeden önceki sürümleri, yani testlerin sürdürüldüğü geliştirici sürümlerine artık çok daja kolay bir şekilde ulaşılabilecek. Önceden Android’in deneysel versiyonunu kullanmak isteyen kişiler, ilgili sürümü manuel olarak indirip kurmak zorundaydı. Ancak yeni Android Beta kapsamında tüm bu yeni sürümler kullanıcılara normal bir güncelleme olarak gönderilebilecek. Bunun içinse kullanıcıların bu programa kayıt olmaları gerekiyor.

Deneysel Android sürümlerine sahip olmak ve yeni güncellemeleri hemen alabilmek için sadece programa daihl olmak yetmiyor. Kullanılan cihazın da deneysel sürümler için uygun olması gerekiyor.

Android Beta’ya uygun olan cihazlar: Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9, Pixel C ve General Mobile 4G (Android One).

Android N ile birlikte gelen özellikler elbette bunlar ile sınırlı değil, ancak şimdilik en fazla öne çıkan özellikler bunlar diyebiliriz. Saydığımız özelliklerin yanı sıra, geliştirilmiş Doze modu, yeni “Hızlı Ayarlar” arayüzü ve bazı diğer yenilikler de yer alıyor.

Android N

Yeni sürümün adı ne olacak? Nutella?

Google’ın geliştirici sürümünü kullanıma sunduğu Android 7.0 herkesin bildiği üzere “N” harfi ile başlayan bir tatlı ismiyle sunulacak. Beklenen en güçlü aday ise “Nutella”. Ancak bu konuda herhangi resmi bir açıklama bulunmuyor. Yani isim konusundaki belirsizlik hala devam ediyor. Bildiğimiz tek şey ise Sundar Pichai’nin Android N sürümünün adına bir oylama yapılarak karar verileceğini söylemiş olması.

Android N Developer Preview için yapılan tüm açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. Android N’nin stabil olarak sunulacak tam sürümü ise bu yılın ikinci yarısından (Eylül-Ekim’den) sonra düzenlenecek olan Google etkinliği ile gün yüzüne çıkmış olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

Türkiye Yazılım Teknolojileri Raporu 2020: Hangi teknoloji daha çok tercih ediliyor?

Türkiye'nin büyüyen yazılım topluluklarından olan TalentGrid, Ekim 2020’de yayınladığı, şirketlerin yazılım geliştirirken kullandıkları teknolojileri listelediği Teknoloji Dizini'ni üzerinden detaylı bir analiz yaparak, yeni bir rapor...

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

İlgili İçerikler

Android 11 ile birlikte gelen yenilikler

Merakla beklenen ve aylardır beta güncellemeleri devam eden yeni Android sürümü Android 11 nihayet kullanıma sunuldu. An itibariyle Google Pixel, Xiaomi, Oneplus, Oppo ve...

Google’dan Android tabletler için yeni çocuk modu: Kids Space

Google tamamen çocuk dostu ve ebeveynler tam kontrol sağlayan yeni kullanım modu Kid Space'i duyurdu. İlk olarak Lenovo'nun yeni tableti M10 HD GEN...

Google Play’de 2019’un En İyileri Belli Oldu

2019'un sonuna yaklaşırken, Google Play'deki en iyi mobil oyunlar, uygulamalar, kitaplar ve filmler belli oldu. Her yıl "Yılın En İyileri" listesini paylaşan Google, bu yıl...

Huawei, EMUI Kullanım Sayılarını Açıkladı

Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre popüler EMUI arayüzünün kullanıcı sayısı 500 milyona yaklaştı. Son zamanlarda çıkardığı telefon modelleri ile akıllı telefon pazarında büyük bir pay...

2018’in En İyi Android Telefonu Belli Oldu

Çeşitli kriterlere göre Android tabanlı telefon modellerini test eden Android Authority, 2018'in en iyi Android telefonunu açıkladı. Android odaklı yayın yapan popüler Android Authority platformu,...