Anasayfa Teknoloji Android N İle Birlikte Gelen Özellikler

Android N İle Birlikte Gelen Özellikler

Merakla beklenen Android‘in yeni sürümü Android 7.0 N, bugün itibariyle sürpriz bir şekilde resmi olarak karşımıza çıktı. Her zaman olduğu gibi yine ilk etapta geliştirici sürümü (Developer Preview) olarak karşımıza çıkan yeni Android N, yepyeni özellikler ile geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

Peki Android N sürümü ile birlikte neler geliyor? Android N güncellemesi ilk olarak hangi cihazların kullanımına sunulacak?

Android N Özellikleri

Çoklu-Pencere Özelliği

Android N ile birlikte gelen özellikler arasında en fazla dikkat çeken özellik, çoklu-pencere olarak karşımıza çıkıyor. Android N kullanıcıları çoklu-pencere özelliği sayesinde tek bir ekran üzerinden birden fazla uygulamayı aynı anda kullanabilecek. Yan yana kullanılabilen uygulamalar otomatik olarak ekran boyutuna uyum sağlayabilecek.

Android N Çoklu Pencere

Google, çoklu-pencere özelliğinin kullanılabilmesi için, geliştiricilerin bu özelliği uygulamalar üzerinde aktif etmeleri gerektiğini; var olan uygulamalara ise güncelleme ile eklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Android Çoklu Ekran

“Picture-in-Picture” Modu

Google’ın Android N ile birlikte sunduğu özelliklerden biri olan “Picture-in-Picture” özelliği ise geliştiricilere videoyu küçülterek kullanıcının diğer işlemlerini aynı anda yapabilmeleri için imkan sunuyor. Yani YouTube’daki video küçültme özelliğine benzeyen bu özellik; diğer uygulamalar için de aktif edilmiş olacak. Açıklamada sadece TV’lerde kullanılabileceği belirtilen bu özelliğin, ilerleyen günlerde telefon ve tabletlerde aktif edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil.

Bildirim Paneli Üzerinden Cevap Yazma

Android kullanıcılarının SMS ve Hangouts gibi uygulamalar için kullandığı “bildirim üzerincen cevap yazabilme” özelliği, artık tüm uygulamalar için geçerli oluyor. Yani kullanıcılar, bildirim paneline bir bildirim geldiğinde, üzerine tıklayıp uygulamayı açmadan doğrudan bildirim paneli üzerinden istediği işlemleri gerçekleştirebilecek.

Android Bildirim Paneli Hızlı Cevaplama

Artık Aynı Uygulamadan Gelen Bildirimler Grup Halinde Gösterilecek

Google geliştiricilere ve kullanıcılara faydalı bir özelliği daha sunuyor. Bundan böyle aynı anda tek bir uygulamadan gelen birden fazla bildirimler artık grup halinde gösterilecek. Yani bir nevi her uygulamaya ait bir bildirim paneli olacak diyebiliriz.

Kullanıcılar ayrıca bu gruplanan bildirimleri genişleterek tek tek görebilecekler. Bu da iki parmağı aynı anda kullanıp bildirim grubunu aşağı doğru sürükleyerek yapılabilecek. Ayrıca grup halinde gelen bildirimler tek bir sürükleme işlemiyle bildirim ekranından silinebilecek (Inbox‘ta olduğu gibi).

Yenilenen Android Public Beta Programı

Android’in stabil sürüm olarak piyasaya sürülmeden önceki sürümleri, yani testlerin sürdürüldüğü geliştirici sürümlerine artık çok daja kolay bir şekilde ulaşılabilecek. Önceden Android’in deneysel versiyonunu kullanmak isteyen kişiler, ilgili sürümü manuel olarak indirip kurmak zorundaydı. Ancak yeni Android Beta kapsamında tüm bu yeni sürümler kullanıcılara normal bir güncelleme olarak gönderilebilecek. Bunun içinse kullanıcıların bu programa kayıt olmaları gerekiyor.

Deneysel Android sürümlerine sahip olmak ve yeni güncellemeleri hemen alabilmek için sadece programa daihl olmak yetmiyor. Kullanılan cihazın da deneysel sürümler için uygun olması gerekiyor.

Android Beta’ya uygun olan cihazlar: Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9, Pixel C ve General Mobile 4G (Android One).

Android N ile birlikte gelen özellikler elbette bunlar ile sınırlı değil, ancak şimdilik en fazla öne çıkan özellikler bunlar diyebiliriz. Saydığımız özelliklerin yanı sıra, geliştirilmiş Doze modu, yeni “Hızlı Ayarlar” arayüzü ve bazı diğer yenilikler de yer alıyor.

Android N

Yeni sürümün adı ne olacak? Nutella?

Google’ın geliştirici sürümünü kullanıma sunduğu Android 7.0 herkesin bildiği üzere “N” harfi ile başlayan bir tatlı ismiyle sunulacak. Beklenen en güçlü aday ise “Nutella”. Ancak bu konuda herhangi resmi bir açıklama bulunmuyor. Yani isim konusundaki belirsizlik hala devam ediyor. Bildiğimiz tek şey ise Sundar Pichai’nin Android N sürümünün adına bir oylama yapılarak karar verileceğini söylemiş olması.

Android N Developer Preview için yapılan tüm açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz. Android N’nin stabil olarak sunulacak tam sürümü ise bu yılın ikinci yarısından (Eylül-Ekim’den) sonra düzenlenecek olan Google etkinliği ile gün yüzüne çıkmış olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

2,462BeğenenlerBeğen
527TakipçilerTakip Et
3,121TakipçilerTakip Et

Haberler

Uzakrota, dünyanın en iyi 10 seyahat etkinliğinden biri seçildi

2018 yılında Hollanda merkezli Bidroom tarafından "Dünyanın En Etkili 10 Turizm Etkinliği"nden biri olarak gösterilen; 2019 yılında ise Japonya merkezli HIS Travel tarafından "Dünyanın...

Koyunları güden robot çoban köpeği ile tanışın

Yeni Zelanda merkezli Rocos firması, Boston Dynamics işbirliğinde geliştirdikleri "Spot" isimli robot çoban köpeği ile koyunları gütmeyi hedefliyor. Sahip olduğu sıcaklık, gaz, LIDAR ve yüksek...

Siber Zorbalığa Uğrayan Japon Güreşçi Hana Kimura Hayatını Kaybetti

Günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen siber zorbalık ve sosyal medya platformlarında yapılan linçler, insanların hayatını karartmaya devam ediyor. Son zamanlarda siber zorbalığa...

Torununun Fotoğrafını Facebook’ta Paylaşan Kadın Suçlu Bulundu

Kişisel verilerin korunması noktasında Avrupa Birliği kapsamında çıkarılan GDPR (General Data Protection Regulation) düzenlemesi ile ilgili ilginç bir örnek dava ortaya çıktı. Hollanda'da yaşayan...

İlgili İçerikler

Google Play’de 2019’un En İyileri Belli Oldu

2019'un sonuna yaklaşırken, Google Play'deki en iyi mobil oyunlar, uygulamalar, kitaplar ve filmler belli oldu. Her yıl "Yılın En İyileri" listesini paylaşan Google, bu yıl...

Huawei, EMUI Kullanım Sayılarını Açıkladı

Huawei tarafından yapılan açıklamaya göre popüler EMUI arayüzünün kullanıcı sayısı 500 milyona yaklaştı. Son zamanlarda çıkardığı telefon modelleri ile akıllı telefon pazarında büyük bir pay...

2018’in En İyi Android Telefonu Belli Oldu

Çeşitli kriterlere göre Android tabanlı telefon modellerini test eden Android Authority, 2018'in en iyi Android telefonunu açıkladı. Android odaklı yayın yapan popüler Android Authority platformu,...

Google Play’de 2017’nin En İyileri Seçildi

Google'ın uygulama, oyun, müzik, film, dizi ve kitap platformu Google Play, kategorilere göre 2017'nin en iyilerini açıkladı. Google her yıl olduğu gibi bu yıl da...

Orijinal Crazy Taxi’yi Artık Android ve iOS’ta Ücretsiz Oynayabilirsiniz

Eski zamanların en çok sevilen oyunlarından olan Crazy Taxi'yi artık Android ve iOS'te ücretsiz oynayabilirsiniz. Nostaljik bilgisayar oyunları arasında ayrı bir yeri olan Sega yapımı...