Anasayfaİnfografikler2015'te Sosyal Medya Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

2015’te Sosyal Medya Pazarlama Trendleri Neler Olacak?

2014 yılı sosyal medya pazarlama stratejilerinin aktif olarak rol aldığı bir yıl oldu. Peki 2015’in sosyal medya pazarlama trendleri neler olacak?

Birçok marka sosyal medya platformlarını bir iletişim aracı olarak kullanmanın yanı sıra, kullanıcıları potansiyel müşterilere dönüştürmek için de kullanmaktadır. Bunun için de çeşitli sosyal medya pazarlama stratejileri ve çeşitli pazarlama planları geliştirmektedir. Peki 2014 yılında da pazarlama alanında aktif olarak rol oynayan sosyal medya, 2015 yılında nasıl bir pazarlama trendlerine sahip olacak, biraz bunlara göz atalım.

[vc_button title=”Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yapılan 9 Hata” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/sosyal-medya-pazarlamasinda-en-sik-yapilan-9-hata”]

2014 yılına genel olarak baktığımızda görsel ağırlıklı içeriklerin ön plana çıkmaya başladığına hepimiz şahit olduk. Artık değişen algoritmalar, alışkanlıklar ve diğer etkenler sayesinde bireysel kullanıcılar ve markalar daha fazla etkileşim alabilmek için çok daha yaratıcı içerikler oluşturmak zorunda kalmaya başladı. 2015 yılında da geçtiğimiz sene olduğu gibi görsel içerikler, gerçek-zamanlı pazarlama, içerik pazarlama trendleri ön planda olacak.

JSH&A tarafından hazırlanan infografik eşliğinde 2015 sosyal medya pazarlama trendlerine bir göz atalım.

Sosyal Medya Etkilesimi
Sosyal Medya Etkilesimi

2015 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

1. Gerçek-Zamanlı  Pazarlama: Doğru içeriği, doğru kitleye doğru zamanda ulaştırmak önemini arttıracak.

2. Sosyal Medya reklamları: Sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklam harcamaları 2015 yılında çok daha fazla artacak. 2014 yılında Facebook algoritmasının değişmesi, organik erişimi düşürürken reklam harcamalarının artmasına sebep olmuştu. Bu nedenle daha fazla etkileşim için markalar 2015 yılında da sosyal medya reklamları için ayırdıkları bütçeyi arttırmaya devam edecek.

3. İçerik pazarlama: İçerik pazarlama trendi 2015 yılında da popülaritesini sürdürmeye devam edecek. Markalar bu konudaki reklam bütçelerini arttıracak.

[vc_button title=”2015 Yılında Web Tasarım Trendleri Neler Olacak?” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/2015-web-tasarim-trendleri-infografik”]

4. Video artık YouTube’dan ibaret değil: Görsel içeriklerin en gözdesi olan videolar, artık eskiden olduğu gibi sadece YouTube odaklı değil. Zira Facebook, Instagram Vine gibi platformlar da bu konudaki iddiasını her geçen gün arttırıyor. Hatta Facebook 2014’ün Ağustos ayında web üzerindeki video gösterim sayısında YouTube’u geçtiğini açıklamıştı (tabi bu Facebook’un otomatik video oynatma özelliğinden kaynaklanıyor). Dolayısıyla bu gelişmeler 2015 yılında da bol bol video içerikli pazarlama kampanyaları göreceğimiz anlamına geliyor.

5. Etkileşimin kralı artık Facebook değil: Facebook markaların etkileşim açısından en çok önem verdiği ve dolayısıyla en fazla geri dönüş aldığı platformların başında yer alıyor. Ancak Instagram etkileşimlerinin son 2 yıldaki %416 artışı ve Tumblr ile Pinterest’in son 1 yıl içinde artan aylık ziyaretçi sayısını göz önünde bulunduran markalar, Facebook tek düzeliğine son vermeye başlayacaktır.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Büyütmek için üzerine tıklayın.

2015 sosyal medya pazarlama trendleri
2015 sosyal medya pazarlama trendleri (infografik: JSH&A)
KAYNAKJSH&A

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler