AnasayfaİnternetYouTube'dan 6-Saniyelik Yeni Reklam Formatı: Bumper

YouTube’dan 6-Saniyelik Yeni Reklam Formatı: Bumper

YouTube, doğrudan mobil kullanıcıların hedeflendiği 6-saniyelik yeni reklam formatı Bumper‘ı duyurdu.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada YouTube Ürün Yöneticisi Zach Lupei, YouTube’un bir süredir akıllı telefon kullanıcılarını hedeflediği yeni reklam formatları üzerinde çalıştığını ve bu çalışmaların sonucu olarak Bumper adını verdikleri 6 saniyelik yeni reklam formatını kullanıma sunduklarını belirtti.

Yapılan araştırmalara göre, 18-49 yaş aralığındaki kullanıcıların yarısından fazlasının videoları ilk önce mobil cihazlarından izlediğini belirten Lupei, video izleme alışkanlıklarının tamamen değişmesi sonucu yeni bir reklam formatına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Sadece mobil odaklı ve maksimum 6-saniye olan Bumper reklamları, GBM (Görüntüleme Başına Maliyet) bazında ücretlendirme yapılan TrueView kampanyalarına karşın, BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) bazında ücretlendiriliyor. Ayrıca video süresinin kısa olması sebebiyle kullanıcıların Bumper reklamlarını geçemediğini de belirtmekte fayda var. Yani Bumper reklamlarının geçilemeyen In-Stream (Yayın-içi) reklam yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Bumper reklam formatını ilk deneyen firmalardan biri ise Atlantic Records olarak karşımıza çıkıyor. Atlantic Records, Rudimental grubunun ikinci albümü için hazırlanan 6 saniyelik reklam videosundan sağladıkları geri dönüşümlerin de oldukça iyi olduğunu belirtiyor.

YouTube Bumper reklamları Mayıs ayında tüm reklamverenlerin kullanımına açılacak.

Sonuç olarak, yeni mobil platformlar sayesinde video izleme alışkanlıkları değişen kullanıcıların, kısa videolara olan ilgisinin de arttığını düşündüğümüzde, Bumper videolarının önümüzdeki günlerde oldukça etkili bir reklam formatı olacağını söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler