AnasayfaHaberlerWikipedia HTTPS Protokolüne Tamamen Geçiş Yaptı

Wikipedia HTTPS Protokolüne Tamamen Geçiş Yaptı

İlk olarak 2013 yılında sadece Wikipedia üyeleri için aktif edilen güvenli HTTPS protokolü, artık Wikipedia’da varsayılan protokol olarak kullanılacak.

Hatırlarsanız bundan yaklaşık iki sene önce Wikipedia’nın güvenli HTTPS protokolüne geçiş yaptığını sizlerle paylaşmıştık. Ancak Wikipedia’nın bu yeniliği, ilk olarak kayıtlı Wikipedia kullanıcıları için aktif edilmişti. Şimdi ise anonim kullanıcılar da dahil edilerek tüm kullanıcılara uygulanmış durumda.

Dünyanın en büyük online ansiklopedisi olduğu düşüldüğünde, Wikipedia’nın bu güvenli protokol için biraz geç kaldığını söylemek mümkün. Zira Facebook, Twitter, Google ve daha nice internet devi, bu işlemi uzum zaman önce tamamlamıştı. Ancak yine de kullanıcıların bağlantılarını şifreleyerek daha güvenli hale getirmiş olmasını, platform açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlayabiliriz.

Wikipedia HTTPS

Bugünden itibaren Wikimedia’a ait tüm web siteleri artık HTTPS kullanıyor olacak. Bu da artık siteyi ziyaret ettiğinizde, adres çubuğunun sol tarafında, doğru ve güvenli bağlantı kurulduğunu gösteren yeşil bir güvenlik ikonuyla karşılaşacağınız anlamına geliyor.

WikiGalaxy İle Wikipedia’yı 3D Olarak Keşfedin

HTTPS sistemine geçiş işleminin yıllar önce başladığını vurgulayan Wikipedia, aynı zamanda bazı ülkelerden gelen site ziyaretlerinde, erişim sıkıntısı yaşayabilecekleri konusunda da kullanıcıları uyardı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler