AnasayfaHaberlerTeknoloji Devleri Tarayıcı Hızlarını Arttırmak İçin Bir Araya Geliyor

Teknoloji Devleri Tarayıcı Hızlarını Arttırmak İçin Bir Araya Geliyor

Google, Apple, Microsoft ve Mozilla, tarayıcı hızlarının arttırılması hedeflenen WebAssembly projesi altında bir araya geliyor.

İnternet ve teknoloji dünyasının devleri, bu sefer de WebAssembly projesi kapsamında bir araya geliyor. Google, Apple, Microsoft ve Mozilla mühendislerinin işbirliği içinde yürütülecek olan proje sayesinde, tarayıcıların bytecode (taşınabilir kod veya P-code olarak da bilinir) kullanarak 20 kat daha hızlı çalışması sağlanmış olacak.

WebAssembly projesi kapsamında, yüksek-seviye programlama dillerinin tarayıcıya hızlı yüklenmesini sağlayan yeni bir bytecode oluşturuluyor. Bu bytecode’lar ise hem mobilde hem de bilgisayarda ilgili web sayfasının veya uygulamanın sahip olduğu tüm kaynak kodlarının etkili bir şekilde çözümlenmesini sağlıyor.

Tarayıcılar hali hazırda, kodların yorumlanması ve formlar, dinamik içerikler gibi bölümleri barındıran web sitelerindeki işlevselliği sağlaması adına JavaScript kullanıyor. Buradaki yüklenme hızları ise asm.js aracılığıyla yönetiliyor. Ancak .NET gibi bytecode tabanlı sistemler çok daha hızlı çalışıyor.

Gelecekte bir standart olarak tüm tarayıcılarda uygulanması beklenen WebAssembly projesinin, web içerikleri ve uygulamalarda daha iyi bir performans göstereceği tahmin ediliyor.

Projenin an itibariyle ilk aşamalarında olmasından dolayı, tasarımı ve genel yapısı konusunda henüz sona gelinmiş değil. Ancak Google, AppleMicrosoft ve Mozilla gibi teknoloji devlerinin de bir araya gelmesiyle projenin hayata geçirilme süreci çok daha hızlandırılmış olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler