AnasayfaSosyal MedyaRusya Gay-Temalı Emojileri Yasaklayabilir

Rusya Gay-Temalı Emojileri Yasaklayabilir

Rusya, çocukları homoseksüelliğe teşvik ettiği gerekçesiyle dijital ortamlardaki gay-temalı emojileri incelemeye aldı.

Özellikle ABD’de eşcinsel evliliğinin yasallaşmasıyla birlikte teknoloji sektöründen eğlence sektörüne birçok firma bu kararı desteklediğini belirtmişti. Hatta bu bağlamda Facebook, iOS gibi platformlarda da gay-temalı çeşitli emojiler belirmeye başlamıştı. Eşcinselliği reddeden ülkeler arasında bulunan Rusya ise, dijital ortamlardaki bu gay-temalı emojileri incelemeye almış durumda. Gerekçe olarak ise Rus çocukları homoseksüelliğe teşvik etmesi gösteriliyor.

Eşcinsellik içeren emojilerin homoseksüellik propagandası altında Rusya’nın kanunları çiğnediğini düşünen Rus senatör Mikhail Marchenko, bu bağlamda emojilerin incelenmeye alınacağını belirtiyor.

İncelemenin şimdilik sadece Facebook‘taki emojileri kapsadığını da belirtmekte fayda var. Twitter ve diğer platformların akıbetine ise yapılan incelemenin ardından karar verilecek.

Emoji Kiss

İncelemeyle birlikte Rusya yönetiminin bu emojilerin Facebook’tan kaldırılmasını talep edeceği; Facebook bu talebe olumlu cevap vermezse de, Facebook’un Rusya’da erişime kapatılacağı düşünülüyor. Zira Rusya’nın bu kanunları çiğneyen web sitelerini kapattığı biliniyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook: “Gey Olmaktan Gurur Duyuyorum”

Daha önce Rusya merkezli online LGBT topluluğu platformu Children-404 de bunlardan biri olmuştu. Projenin başındaki isim olan Elena Klimova’ya da bu bağlamda çeşitli birçok dava açılmış ve 900 dolarlık bir para cezası verilmişti. Dolayısıyla Rusya’nın eşcinsellik konusundaki bu duruşu, Facebook’un da Rusya’daki yasaklanan web siteleri arasına girmesine sebep olabilir.

KAYNAKTIME

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler