AnasayfaSosyal MedyaResimdeki Pandayı Bulun! (?)

Resimdeki Pandayı Bulun! (?)

Bildiğiniz üzere bir süredir sosyal medya platformlarında bir fenomen haline gelen “panda bulmacası” birçok kişinin eğlencesi haline geldi. En azından bir kere gören, deneyen, bulmaya çalışanların sayısı oldukça fazladır. Ancak bu yazımız bulmacanın eğlenceli tarafından ziyade bir gerçeğin hatırlatılmasıyla ilgili.

Yapılan araştırmalar dünya üzerinde kafes dışında, yani doğal ortamında yaşayan dev pandaların sayısının yaklaşık 1600 olduğunu gösteriyor. Bu da dev pandaları Ayıgiller familyasında en az sayıda bulunan ayı türü yapıyor. Öyle ki dev pandalara IUCN’nin kırmızı listesinde bile yer verilmiş durumda.

Bu bağlamda bir farkındalık yaratmak isteyen Rus sanatçı Ilja Klemencov, sosyal medyada fenomen haline gelen bu bulmacayı kullanarak, pandaların neslinin tehlike altında olması gerçeğini insanlara anlatmak istiyor.

Resimdeki pandayı bulun

İlgili optik illüzyona dikkatlice baktığımızda diğer bulmaca görsellerinde olduğu gibi pandayı bulmaya çalışsa da, gördüğümüz şey aslında çoğumuzun yakından tanıdığı bir panda: WWF’nin logosunda bulunan o meşhur panda.

Ilja Klemencov bu optik illüzyona bakan kişilerin durumu daha iyi anlamaları açısından küçük bir not da eklemiş: “They can disappear”, yani “Onlar yok olabilir”.

Panda Yazı Fontu: Pandalar İçin Yaratıcı Bir Farkındalık Projesi

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler