AnasayfaTeknolojiPokemon Go Geliştiricileri iOS'taki Güvenlik Açığı Üzerinde Çalışıyor

Pokemon Go Geliştiricileri iOS’taki Güvenlik Açığı Üzerinde Çalışıyor

Henüz sayılı ülkede kullanıma sunulmasına rağmen, üzerinden bir hafta geçmeden tüm dünyada oynanmaya başlayan arttırılmış gerçeklik tabanlı Pokemon GO oyunu, iOS kullanıcılarının verilerini tehdit eden bir güvenlik açığı barındırıyordu. Ancak geliştiriciler tarafından yapılan açıklamaya göre bu açık kısa süre içinde kapatılacak.

Pokemon GO’nun kullanıma sunulmasından iki gün sonra bir yazı yayınlayan siber güvenlik uzmanı Adam Reeve, oyunun iOS kullanıcıları için büyük bir risk oluşturduğunu iddia etmişti. Buna göre, oyunu Gmail hesapları üzerinden oynayan kullanıcılar farkında olmadan uygulamanın Google hesaplarına da tam erişim sağlamasına da izin veriyor. Bu da oyunun yapımcısı Niantic’in (Google) kişisel e-postalar dahil tüm verilere erişim sağlaması anlamına geliyor.

Pokemon GO Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oyunun geliştiricileri ise bu güvenlik açığıyla ilgili olarka bir açıklama yapmış durumda. Yapılan açıklamada oyunun iOS kullanıcılarında tüm Gmail hesaplarına erişim sağladığını farkettiklerini belirten geliştiriciler, oyunun normalde sadece Google profili için (kullanıcı ID’si ve e-posta adresi) için erişim izni istediğini belirtiyor. Ayrıca kısa süre içerisinde de bu problemin çözüleceğine vurgu yapılıyor.

Oyunun Android versiyonunda ise herhangi bir problem gözükmüyor. Yani oyun olması gerektiği gibi Android kullanıcılarının kişisel verilerini değil, sadece standart Google profiline ait verilere erişim sağlıyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler