AnasayfaİnternetOracle, DNS Hizmeti Veren Dyn'yi Satın Alıyor

Oracle, DNS Hizmeti Veren Dyn’yi Satın Alıyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden olan Oracle, DNS hizmeti veren Dyn’yi satın alıyor.

Yazılım devi Oracle, bugün yapılan resmi açıklama ile DNS hizmetleri ile ön plana çıkan Dyn firmasını satın almak için anlaşma sağladığını duyurdu. Satın alma miktarı ise belirtilmedi.

1998 yılında kurulan Dyn; DNS hizmeti, website yönetimi, monitoring ve uygulama yapılandırması gibi hizmetler sağlıyor. Dyn’e göre, Fortune 500 listesindeki 10 internet firmasından 8’i Dyn’nin servislerini kullanıyor. Bu da firmanın oldukça güçlü bir altyapıya sahip olduğunu gösteriyor.

Dyn Logo

Dyn’nin sadece verdiği hizmetler ile değil; son zamanlarda yaşanan siber saldırılar ile de gündeme geldiğini belirtmek gerekiyor. Zira geçtiğimiz Ekim ayında Twitter, CNN, Spotify, Netflix, GitHub, Reddit gibi popüler platformlar geniş çaplı bir saldırıya maruz kalmış; sonrasında ise saldırının Dyn’nin DNS servislerine yapılan DDoS saldırısı olduğu ortaya çıkmıştı. Dolayısıyla Dyn’in servisini kullanan popüler platformlar da bu saldırıdan ciddi derecede etkilenmişti. Sonuç olarak Dyn firması da bu saldırı sonrasında biraz itibar kaybetmişti.

Oracle’ın Dyn’yi satın almakla neyi planladığı da, yapılan açıklamada kısmen belirtilmiş durumda. Dyn ile bulut hesaplama (cloud computing) platformunu genişleteceğini açıklayan Oracle, müşterilerine de IaaS ve PaaS servislerinde daha iyi hizmet sunacağını belirtiyor.

Dyn ayrıca Oracle’ın 2016 yılı içerisinde satın aldığı 9. firma olma özelliğini taşıyor.

KAYNAKOracle

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler