AnasayfaBilimMerriam-Webster'a Göre Yılın Kelimesi Selfie Değil "Science"

Merriam-Webster’a Göre Yılın Kelimesi Selfie Değil “Science”

Oxford Üniversitesi’ne göre yılın kelimesi “selfie”, Amerikalı sözlük üreticisi Merriam Webster şirketine göre ise bu kelime “science”.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre 2013 yılı içinde en çok kullanılan kelime olarak “selfie” gösterilmişti. Ancak Amerikalı sözlük üreticisi firması Merriam Webster, yılın kelimesinin “selfie” değil “science (bilim)” olduğunu açıkladı.

Merriam Webster’ın online sözlük verilerini referans alarak yaptığı araştırmada; kullanılan kelimeler arasında geçen yıla göre en fazla artış gösteren kelime “science” olarak açıklandı. Şirket tarafından, bir ay içinde yapılan 100,000 arama sorgusu incelenerek “science” kelimesinin en fazla artış gösteren kelime olduğu ortaya çıktı.

Merriam-Webster editörü Peter Sokolowski, kelimenin 2013 yılı içindeki kullanımının geçen seneye göre %176 artış gösterdiğini belirtti. Selfie kelimesinin bu seneki kullanım artış oranı ise %17,000 olarak belirlenmişti. Ancak Sokolowski bu sıralamanın belirli kriterlere göre düzenlenmesi sonucu, yılın kelimesinin “science” olarak seçildiğini belirtti.

Webster ayrıca sıralamadaki diğer 9 kelimeyi de açıkladı:

  1. science
  2. cognitive
  3. rapport
  4. communication
  5. niche
  6. ethic
  7. paradox
  8. visceral
  9. integrity
  10. metaphor

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler