AnasayfaTeknolojiİlaç Takip Sistemi Artık Akıllı Telefonlarda

İlaç Takip Sistemi Artık Akıllı Telefonlarda

İlaç Takip Sistemi artık mobil uygulamasıyla akıllı cep telefonları üzerinden de hizmet vermeye başladı.

Sağlık Bakanlığınca kullanılan “İlaç Takip Sistemi”, Türkiye’deki her ilacın takibini yapabilmek, halk sağlığını korumak ve toplatılan ilaçların bilinebilmesi amacıyla kullanılan bir sistemdir. TİGA Bilişim tarafından geliştirilen bu uygulama sayesinde ilacın üzerindeki karekodun okutularak ya da manuel olarak elle sorgulayarak ilaçla ilgili bazı verilere ulaşılacak. Böylece satın alınan ilacın sahte olup olmadığından hakkında toplatma kararı olup olmamasına kadar birçok konuda bilgi almış olacağız. İTS bundan böyle mobil uygulamasıyla cep telefonlarımızda yerini alacak.

Sistem nasıl çalışacak?

İTS mobil uygulama sayesinde ilaç üzerindeki datamatrix kamera ile tarama özelliğinden kameraya okutmak veya elle sorgulama özelliğinden barkod numarası veya seri numarası girilmek suretiyle yapılabilecek. Birçok uygulamanın gereksinimi olduğu gibi bu uygulama içinde internet bağlantısı şart.

İTS mobil uygulama Android sistemli cihazlar için Google Play üzerinden, Iphone ve Ipad uygulamaları ise iTunes üzerinden indirilebilecek.

ilaç takip sistemi
ilaç takip sistemi

Uygulamada ilaç ile ilgili 4 yanıt gelecek

Uygulama ile ilaç sorgulandığında sistem 4 çeşit cevap verecek. Buna göre ilaçla ilgili bir sıkıntı yoksa sistem ”ilacınız sistemde kayıtlıdır” şeklinde yanıt verecek.

İlacın son kullanma tarihi geçmişse, ”ilacın son kullanma tarihi geçmiştir, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz” şeklinde uyarı gelecek.

İlacın sahte olması durumunda ise uygulama “İlaç sistemde kayıtlı değildir, lütfen durumu bildiriniz” şeklinde uyarı verecek. Bu durumda sistemde “bildir” butonu çıkacak ve durum kullanıcının inisiyatifiyle merkeze bildirilecek.

Bunun dışında “ilaç piyasadan toplatılmıştır ve kullanımı sakıncalıdır, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz” şeklinde de sistem cevap verebilecek.

İlaç Takip Sistemi: iOS | Android

Buna da bir göz atın >> “Bir SMS İle Gıda Ürünlerinin İçeriğini Öğrenin

KAYNAKHaber 7

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler