AnasayfaHaberlerHaberler En Fazla Hangi Sosyal Mecra Üzerinden Takip Ediliyor?

Haberler En Fazla Hangi Sosyal Mecra Üzerinden Takip Ediliyor?

Haberlerin en çok takip edildiği sosyal medya platformlarının istatistikleri paylaşıldı. Sıralamada Reddit 1. iken, Twitter 2. sırada yer alıyor.

Reuters Enstitüsü tarafından 2012 yılı için hazırlanan rapora göre, 16 ile 24 yaş arasındaki İngiliz kullanıcıların %43’ünün haberleri arama motoru yerine sosyal medyadan takip ettiği ortaya çıkmıştı. Yine aynı rapora göre haberlerin en çok takip edildiği sosyal medya platformlarından Facebook %55 oranına sahip iken e-posta servisleri %33 ve Twitter ise %23 oranına sahipti. Ancak 2013 yılı için bu sıralama değişti.

Pew Research firması tarafından paylaşılan istatistiklere göre 2013 yılında kullanıcıların haberleri en çok takip ettiği platform Reddit. Bir sosyal imleme platformu olan Reddit %62’lik bir oran ile birinci sırada yer alırken; Twitter %52’lik oranıyla ikinci sırada yer alıyor. 2012 yılının haber alanında en çok takip edilen sosyal mecrası Facebook ise %47’lik oranla 3. sıraya gerilemiş.

sosyal medya haber takibi istatistikleri
sosyal medya haber takibi istatistikleri

Sıralama Google+ (%30), Tumblr (%29), YouTube (%20), MySpace (%14), Instagram (%13), LinkedIn (%13), Vine (%9) ve son olarak Pinterest (%3) ile devam ediyor.

Sıralamadaki Reddit’in en yüksek oranla bu konuda birinci olması daha büyük diğer sosyal medya platformlarına göre aslına çok iyi bir sonuç. Hazırlanan istatistik bize; 1.19 milyonluk kullanıcı sayısına sahip olan Facebook‘a karşı 70 milyon kullanıcısı olan Reddit’in, haber takibi konusunda oldukça başarılı bir platform olduğunu gösteriyor.

Pew Research firması tarafından paylaşılan bir diğer istatistik ise kullanıcıların haberleri, sadece tek bir platform üzerinden mi yoksa birden fazla platform üzerinden mi takip ettiği ile alakalı. ABD kullanıcılarının baz alındığı istatistiğe göre; kullanıcıların %65’i haberleri sadece bir site üzerinden takip ederken, %26’sı da haberleri takip etmek için iki siteyi kullanıyor. Üç ve daha fazla site takip eden ABD kullanıcılarının oranı ise %9.

sosyal medya haber takibi istatistikleri 2
sosyal medya haber takibi istatistikleri 2

Pew Research firması tarafından hazırlanan istatistiklerin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler