AnasayfaHaberlerGoogle ve Apple, Oyunlar İçin "Flappy" İsmini Reddediyor

Google ve Apple, Oyunlar İçin “Flappy” İsmini Reddediyor

Uygulama mağazalarına yüklenme talebinde bulunulan ve içinde “Flappy” ismi geçen oyunlar, Apple ve Google tarafından reddediliyor.

Flappy Bird’in kaldırılmasının ardından birçok benzer oyun iOS ve Android uygulama mağazalarında hemen yerini almıştı. Ancak oyun geliştiricilerinin uygulama mağazalarına yüklemek istedikleri “Flappy” kelimesi geçen oyunlar Apple ve Google tarafından reddedilmeye başlandı.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre, oyun geliştiricilerinin Apple ve Google uygulama mağazalarına yüklemek için talepte bulundukları oyunlar geri çevrildi. Sebep olarak ise oyun isimlerinde geçen “Flappy” kelimesinin popüler bir uygulamanın ismi olduğu belirtildi.

“Flappy Dragon” ismi ile oyun geliştiren Ken Carpenter isimli bir geliştirici, talebinin geri çevrilmesi üzerine sinirlenerek bir tweet attı.

Talebinin geri çevrilmesinin ardından mecburen isim değişikliğine gideceğini söyleyen Carpenter, oyun ismini “Derpy Dragon” olarak değiştireceğini belirtti.

Ken Carpenter bu sorunla karşılaşan tek oyun geliştiricisi değil. Bunun yanında 3 farklı oyun geliştiricisinin talebi de oyun isimlerinde geçen “Flappy” kelimesi yüzünden geri çevrildi.

Flappy Bird
Flappy Bird

Apple ve Google’dan her ne kadar geri çevrilmesine “Flappy” kelimesi sebep olarak gösterilse de, hali hazırda uygulama mağazalarında “Flappy” kelimesi geçen birçok oyun mevcut. Flappy Bee, Flappy Plane, Flappy Super Hero, Flappy Flyer, Flappy Bird Flyer gibi oyunlar bunlardan bazıları.

Apple ve Google’ın “Flappy” kelimesini reddetmesinin sebebi olarak ise, yıldızı bir anda parlayan ve oldukça konuşulan Flappy Bird oyununun mağazalardan kaldırılmasının ardından hızla geliştirilen benzer oyunların spam etkisi yaratması olarak belirtildi.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler