AnasayfaTeknolojiGoogle'ın Yeni Photos Uygulamasının Görüntüleri Ortaya Çıktı

Google’ın Yeni Photos Uygulamasının Görüntüleri Ortaya Çıktı

Google+’ı iki ayrı platform olarak ayıracak olan Google’ın, Photos isimli uygulamasının ekran görüntüleri ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Mart ayının başlarında, Google+’ın geleceği üzerinde Google’ın iki ayrı platform ile yoluna devam edeceğini sizlerle paylaşmıştık. Buna göre Google+ artık Photos ve Stream olarak ikiye ayrılacak ve Photos platformu fotoğraf odaklı kullanılırken; Stream platformunda ise daha çok sosyal aktiviteler öne çıkacaktı. Android Police tarafından paylaşılan son ekran görüntüleri ise Photos uygulamasının nasıl bir yapıya sahip olacağı konusunda biraz fikir veriyor.

Google Photos (Fotoğraflar) uygulaması daha önceden ayrı bir uygulama olarak kullanıcılara sunulmuş olsa da, ekran görüntülerinde görüldüğü üzere eski halinden çok daha fonksiyonel, sosyal ve kişiselleştirilmiş bir yapıya büründüğünü görmek mümkün.

Paylaşılan ekran görüntülerine göre uygulama, animasyonlu bir Photos ikonuyla açılıyor. Aslında bu durum Google’ın standartlarına pek uygun değil. Zira uygulamaya ayrı bir açılış ekranı eklemek, Google’a göre gereksiz bir işlem. Photos uygulamasında ise Google’ın bu kararından vazgeçtiği görülüyor. Ancak daha sonradan bu ekranın kaldırılma ihtimali de var.

Google Photos açılış ekranı
Google Photos animasyonlu açılış ekranı

Google+‘ta olduğu gibi, fotoğraflar Photos uygulamasında da kişilere, hayvanlara veya nesnelere göre aranabiliyor, otomatik yedekleme yapılabiliyor ve yönetim işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanı sıra, daha fazla fotoğraf sıralama seçeneğine sahip olan uygulamada, fotoğraflar gün veya aya göre yada “comfortable view” adı verilen görünüm seçeneğine göre sıralanabiliyor.

Google Photos arama ve sıralama
Google Photos arama ve sıralama

Photos uygulamasında dikkat çeken noktalardan biri de Google+’taki “Auto Awesome” (Otomatik İyileştirme) özelliğinin “Asistan” ile değiştirilmiş olması. Asistan’ın Auto Awesome’ın fonksiyonlarına sahip olmasının yanı sıra, kullanıcının fotoğrafları üzerinde yaptığı çeşitli filtrelemelere göre, o fotoğraflardan oluşmuş albüm, kolaj veya video önerilerinde bulunuyor. Bu öneriler ise Google Now kartları şeklinde kullanıcılara gösteriliyor.

Google Now (Asistan) Komutları Nelerdir? (TAM LİSTE)

Google Photos Asistan
Google Photos Asistan

Bunların dışında uygulamada yenilenen kırpma ve efekt seçenekleri, fotoğraf iyileştirme fonksiyonları ve daha nice yenilik bulunuyor.

Şimdilik sadece Android üzerinden kullanılabileceği belirtilen uygulamanın, daha sonra iOS ve web sürümlerinin de kullanıma sunulacağı da belirtiliyor. Ayrıca yeni uygulamanın Google’ın bu ayın sonlarında düzenleyeceği Google I/O 2015 etkinliğinde tanıtacağı düşünülüyor.

Ekran görüntülerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler