AnasayfaSosyal MedyaFacebook'un Yeni Sayfa Arayüzü Aktif Edilmeye Başladı

Facebook’un Yeni Sayfa Arayüzü Aktif Edilmeye Başladı

Facebook, geçtiğimiz Eylül ayında testlerine başladığı yeni sayfa arayüzünü yavaş yavaş aktif etmeye başladı.

Hatırlarsanız geçtiğimiz Eylül ayında Facebook’un yeni sayfa tasarımı üzerinde çalıştığını sizlerle paylaşmıştık. Testlerine bir süredir devam edilen; çok büyük olmasa da önemli farklılıkların göze çarptığı yeni arayüz tasarımı yavaş yavaş aktif edilmeye başladı.

Daha önce bahsettiğimiz gibi ve aşağıdaki görsellerde de göreceğiniz üzere Facebook sayfa tasarımında bazı önemli detaylar göze çarpıyor. Örneğin sayfada kullanılan profil fotoğrafı artık daha küçük boyutlarda yer alırken; kapak fotoğrafı daha fazla ön plana çıkmış ve eylem çağrısı butonları da kapak fotoğrafının üzerine (sağ alt kısma) yerleştirilmiş durumda.

WebMasto Facebook sayfası yeni arayüz

Yeni sayfa tasarımında göze çarpan değişiklikleri maddeler halinde yazacak olursak;

  • Profil fotoğrafı artık daha küçük ve tamamen kapak fotoğrafının üzerine konumlandırılıyor,
  • Sekmeler artık sol alt tarafta (profil resminin altında) yer alıyor,
  • Eylem Çağrısı (Call to Action, CTA) butonu artık kapak fotoğrafının üzerinde (sağ alt kısmında) yer alıyor,
  • Beğen, Mesaj At gibi butonlar ise artık kapak fotoğrafının üzerinde değil alt kısmında yer alıyor.

Daha önceden bahsettiğimiz bazı değişiklikler ise henüz uygulanmış değil. Örneğin önceki haberimizde sayfa isminin daha ince font ile yazılması ve Eylem çağrısı butonunu mavi renkte ve daha büyük olması gibi değişiklikler ise henüz aktif edilmiş değil (bu özelliklerin uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil).

GÜNCELLEME: Eylem çağrısı butonları hem daha büyük, hem de mavi renkli haliyle uygulanmaya başlanmıştır.

Profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafının farklı konumlandırılması, ikisini uyum içinde sergileyen sayfalara biraz sıkıntı yaratabileceğinin de altını çizmek gerekiyor. Zira uyum içinde hazırlanan bu fotoğraflarda kaymalar, bozulmalar meydana gelebilir.

Sonuç olarak yeni arayüz ile birlikte sayfaların artık daha geniş bir alanda gözüken kapak fotoğraflarına ve öne çıkartılan eylem çağrısı butonlarına daha fazla önem vereceğini söylemek mümkün.

WebMasto’yu Facebook’ta takip edin >>

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler