AnasayfaSosyal MedyaFacebook Video İstatistikleri Ne Durumda? (+İNFOGRAFİK)

Facebook Video İstatistikleri Ne Durumda? (+İNFOGRAFİK)

Özellikle son yıllarda adeta kapsamlı bir video platformuna dönüşen Facebook, bireysel kullanıcılar, sayfalar ve video üreticileri için getirdiği yeniliklerle video alanında kısa zamanda büyük yol katetti. Canlı yayından (Facebook Live) 360 derece videolara, videolar için yeni ölçüm metriklerinden yeni video araçlarına kadar birçok gelişme an itibariyle karşımıza çıktı.

Yapılan araştırmalar da Facebook’un tüm bu emeklerinin karşılığını aldığını ve önümüzdeki günlerde de almaya devam edeceğini gösteriyor. Zira video istatistikleri de bunu doğruluyor:

1. Canlı yayın videoları diğer videolara göre 3 kat daha fazla izleniyor.

Özellikle 2015’te Twitter’ın Periscope hamlesiyle birlikte zirve yapan canlı yayın kültürü, birçok teknoloji şirketini de bu alanda yeni projeler oluşturmaya itti. Facebook da bu platformlardan biri oldu. 2015’in yaz aylarında kullanıma sunulan canlı yayın servisi Facebook Live, bugüne kadar birçok yeniliğe de kavuştuğu gibi birçok kullanıcı tarafından da ilgi gördü. Zira yapılan araştırmalar, Facebook’taki canlı yayın videolarının diğer standart videolara göre 3 kat daha fazla izlendiğini gösteriyor. Ancak bu istatistik Facebook’un canlı yayınlara Haber Kaynağı’nda daha sık yer vermesinin bir sonucu mu, yoksa gerçek anlamda büyük bir ilgi var mı, bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak Facebook Ürün Yöneticisi Vibhi Kant bu konuda bazı ipuçları da veriyor:

“Haber Kaynağı’nda küçük bir güncelleme yapıyoruz. Güncelleme sayesinde artık Facebook Live videoları Haber Kaynağı’nda diğer videolara göre daha fazla gösterilecek.”

Ayrıca bkz: Facebook’ta Canlı Yayınlara Yeni Özellikler Geliyor

2. Facebook’ta sanal gerçeklik cihazı Samsung Gear VR ile izlenen video süresi 1 milyon saati geçti.

Son zamanlarda fenomen haline gelen sanal gerçeklik teknolojisi geliştikçe sosyal medya platformlarındaki VR entegrasyonları da genişlemeye devam ediyor. Gerek Mark Zuckerberg’in gelecek vizyonunda önemli yer edindiğini belirtmesi, gerekse Facebook’un sanal gerçeklik şirketi Oculus‘u satın almasıyla Facebook’un bu sektörde söz sahibi olacağını gösteriyor.

Bu bağlamda platformdan bağımsız bir sanal gerçeklik birimi kuran Facebook, bu alandaki çalışmalarını da aynı zamanda sosyal medyaya yansıtmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar ise şimdiye kadar Samsung Gear VR ile izlenen video süresinin 1 milyon saati aştığını gösteriyor.

3. Kişi başına paylaşılan video sayısında %75 artış var.

Facebook’un 2015 yılı için verdiği bilgilere göre tüm dünyada kişi başına paylaşılan video sayısı %75 artış göstermiş durumda. Aynı metrikler ABD için ele alındığında ise %94 gibi dev bir rakama ulaştığı belirtiliyor. Bu artış oranlarının 2016 yılında da görülmesi bekleniyor.

4. Videolar fotoğraflara göre %135 daha fazla organik erişim sağlıyor.

Canlı yayınların standart videolardan daha fazla kişiye ulaştığını belirtmiştik. Ancak bu durum standart videoların etkisiz olduğu anlamına gelmiyor. Öyle ki standart video gönderilerinin diğer gönderilere göre çok daha etkili olduğunu söylemek gerekiyor.

Social Bakers tarafından yapılan araştırmaya göre, ortalama bir video ortalama bir fotoğrafa göre %135 daha fazla organik erişim sağlıyor.

5. Facebook’ta günde ortalama 8 milyar+ video görüntüleniyor.

Facebook’un günlük video gösterim sayısının hızla artış gösterdiğini birçok kez sizlerle paylaşmıştık. YouTube gibi video devini kendisine rakip olarak görüp bu çizgide çalışmalarını sürdüren Facebook, video gösterim sayısında da oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Facebook 2015 Üçüncü Çeyrek Raporu‘nda da çeşitli istatistikleri paylaşan Facebook, günde ortalama 8 milyar+ video görüntülendiğini belirtiyor. Ancak bu konuda bazı önemli noktaları ele almak gerekiyor:

Facebook’ta 1 gösterim sayılabilmesi için videonun en az 3 saniye izlenmiş olması gerekiyor. YouTube’da ise bu rakam yaklaşık olarak 30 saniye± olarak belirtiliyor. Ayrıca Facebook videolarının Haber Kaynağı algoritmasındaki yüksek değeri ve videoların otomatik olarak oynatılması da birlikte ele alındığında Facebook’un yüksek video gösterim sayılarına sahip olmasının çok da gerçeği yansıtmadığını belirtmek gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak Bold Content Video tarafından hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Facebook video istatistikleri 2016 infografik

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler