AnasayfaHaberlerFacebook Sayfalarındaki Video Bölümü Yenileniyor

Facebook Sayfalarındaki Video Bölümü Yenileniyor

Son dönemlerde videolar ile ilgili platforma birçok yenilikler getiren Facebook, şimdi de Facebook sayfalarındaki video bölümünü yeniliyor.

Özellikle son zamanlarda Facebook’un YouTube’a karşı olan video ısrarı, Facebook’un bu konuda birçok yeniliğe gitmesine sebebiyet verdi. Son zamanlarda videolarda otomatik oynatma (auto-play) özelliği ile gündeme gelen Facebook videoları birçok kişi tarafından sevilmemiş olsa da Facebook bu konudaki ısrarını sürdürdü ve ilk olarak mobilde uygulanan özellik daha sonra web üzerinden de uygulanmaya başladı.

[vc_button title=”Facebook’a Nasıl Reklam Verilir? Ayrıntılarıyla Öğrenin” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/facebook-a-nasil-reklam-verilir-resimli-anlatim”]

Facebook’un son yaptığı yenilik ise Facebook Sayfaları ile ilgili. Hali hazırda sayfalarda bulunan ve çok kullanışlı olmayan videolar bölümü bundan böyle çok daha farklı bir arayüze sahip olacak. Şimdilik sınırlı sayıda sayfalara gelen yeni gelen özellik ile video bölümünde artık istenilen bir video ön plana çıkartılarak (Sergilenen Video) sayfanın en üst kısmına yerleştirilebilecek. Ayrıca canlı-yorum özelliği sayesinde de kişiler anlık olarak yorum yazabilecek ve diğer yorumları görebilecek.

Faceboko Sayfaları video bölümü - sergilenen video
Faceboko Sayfaları video bölümü – sergilenen video

Yeni arayüzde öne çıkan videonun yanı sıra diğer videolar da ana videonun alt kısmında liste halinde (Oynatma Listeleri, Tüm Videolar vs) görüntülenebilecek (YouTube’da olduğu gibi). Ayrıca videoyu açmadan videoyu kaç kişinin beğendiğini ve kaç kere izlendiğini gösteren veriler de yer alacak.

Faceboko Sayfaları video bölümü - oynatma listeleri
Faceboko Sayfaları video bölümü – oynatma listeleri

Facebook’un videolar konusunda YouTube‘un önüne geçme çalışmaları ne kadar başarılı olur bilinmez. Görüntülenme sayısı konusunda her ne kadar Facebook’un YouTube’u geçtiği ile ilgili çeşitli istatistikler ortaya konulsa da Facebook’un otomatik oynatma (auto-play) özelliğinin buna sebep olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani kullanıcılar izlemese dahi auto-play özelliğinin onları izlemiş olarak kabul etmesi böyle bir istatistiği ortaya koyuyor. Ancak platforma getirilen diğer yenilikler Facebook’un videolar konusunda artık daha kullanışlı bir platform haline gelebileceğini de gösteriyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler