AnasayfaHaberlerFacebook, Devlet-Destekli Hack Saldırılarına Karşı Kullanıcılarını Uyaracak

Facebook, Devlet-Destekli Hack Saldırılarına Karşı Kullanıcılarını Uyaracak

Facebook bundan böyle devletin kontrolünde yürütülen hesap saldırılarına karşı kullanıcılara göstereceği yeni bir bildirim ile uyarıda bulunacak.

Devletlerin bazı kişiler hakkında sosyal medya platformlarından veri talep ettiklerine hepimiz şahit oluyoruz. Gerek şirketler tarafından yayınlanan şeffaflık raporlarındaki veriler, gerekse uygulanan sansürler bunların en basit kanıtlarıdır. Facebook da diğer birçok platform gibi bu durumdan fazla etkileniyor.

Böyle durumlardaki tavrını her fırsatta açıkça dile getiren Facebook, şimdi de yeni bir bildirim sistemiyle devlet-destekli hesap saldırılarına karşı kullanıcılarını uyaracağını belirtiyor.

Yakın zamanda aktif edilecek olan yeni bildirim sistemi, Facebook hesaplarına devlet eliyle yapılan veya bilinmeyen kaynaklardan gelen hack saldırılarına karşı kullanıcıları uyarmaya yarıyor. Banner şeklinde gösterilecek olan bildirimlerin masaüstündeki görüntüsü ise şöyle olacak:

Facebook hack bildirimleri

Arkasında devletlerin (hükümetlerin) olduğu hack saldırılarının daha kapsamlı ve dolayısıyla daha tehlikeli olduğunu belirten Facebook, bu sebeplerden dolayı herhangi bir hack saldırılarına karşı böyle ek bir uyarı sistemini geliştirdiklerini belirtiyor.

Güvenlik konusunun her zaman öncelikli olduğunu ifade eden Facebook, konuyla ilgili olarak sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili bir bilgi veremeyeceklerini ifade etse de, uyarıların ancak saldırıların kendi sonuçlarıyla örtüşmesinin ardından kullanıcılara sunulacağını da vurguluyor.

KAYNAKFACEBOOK

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler