AnasayfaHaberlerReklamsız Sosyal Ağ Ello, Mart Ayını NSFW Ayı İlan Etti

Reklamsız Sosyal Ağ Ello, Mart Ayını NSFW Ayı İlan Etti

Google’ın Blogger için aldığı “Cinsel İçerik Yasağı” kararına tepki olarak Ello da Mart ayını NSFW (müstehcen içerik) ayı olarak ilan etti.

Google’ın Blogger için aldığı, daha sonra gelen tepkiler üzerine geri çektiği “Cinsel İçerik Yasağı” kararı, reklamsız sosyal ağ Ello tarafından da tepki aldı. Kullanıcılarına e-posta yoluyla bilgilendirme yapan Ello, Google’a tepki olarak Mart ayını NSFW (Not Suitable/Safe For Work) ayı; yani müstehcen içerik ayı olarak ilan etti.

• Ayrıca bkz: Reklamsız Sosyal Ağ “Ello” Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Reklamsız sosyal ağ olarak piyasaya sürülen ve hemen ardından kar amacı gütmeyen Public Benefit Corporation sınıfına girerek reklamsız olacağını resmiyete döken Ello, ifade özgürlüğü konusunda da oldukça hassas bir platform. Kişilerin internet ortamında her türlü konuşma ve ifade özgürlüğüne sahip olması gerektiğini savunan Ello, cinsel içerikli paylaşımların da yasaklanmaması gerektiğini, aldığı radikal bir karar ile vurguladı.

Ello NSFW
Ello NSFW

Kullanıcılarına gönderdiği e-postada; Google’ın bu kararına (geri alınmış olsa da) tepki gösteren Ello, internet üzerinde herhangi bir içeriğin yasaklanmasının kişilerin ifade özgürlüğünü de etkileyeceğini belirtti. Her türlü sansür girişimine karşı olduklarını belirten Ello, buna tepki olarak ise Mart ayını NSFW Ayı olarak ilan etti.

E-postada; bazı insanların müstehcen içerikleri sevdiğini, bazılarının da sevmeyebileceğinin farkında olduklarını ve bu konuda herkese saygı duyduklarını belirten Ello, platform üzerinde rahat bir şekilde NSFW içeriklerin paylaşılabileceğini vurguladı. Kullanıcıların ayrıca paylaşımların NSFW içerdiğini belirtmeleri amacıyla içeriklere NSFW uyarısı (aç-kapa mantığıyla çalışan) ekleyebileceklerini belirtti.

Yapılan açıklamanın tam metnini aşağıdan okuyabilirsiniz:

[quote_box_center]Following Google’s decision to ban NSFW content from Blogger (followed by an awkward reversal), we decided to celebrate freedom of speech on Ello by naming March NSWF Month.

You can’t ban some content without seriously impacting freedom of speech for everyone.

The last people we want to dictate what we can’t say on the Internet are the advertisers that control big ad-based social networks. Ello doesn’t believe in censorship, and because Ello is ad-free, we will always be a dependable haven for free speech.

Help us celebrate NSFW Month on Ello by posting and discussing ideas about free speech, censorship, and why it’s important that Internet remain open and free.

Much Love,

Ello

PS. Some people love adult content. Other’s don’t. Ello is all about respecting each others’ point of view. You can always turn NSFW content on or off on your Ello settings page.[/quote_box_center]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler