AnasayfaHaberlerDisney'in Yeni Teknolojisi Boyama Karakterlerini 3D'ye Dönüştürüyor

Disney’in Yeni Teknolojisi Boyama Karakterlerini 3D’ye Dönüştürüyor

Disney’in Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi kapsamında geliştirdiği yeni proje ile boyama kitaplarındaki karakterler üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor.

Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması, çocukların da bu değişime hızlı bir şekilde ayak uydurmasını sağladı. Artık kağıt-kalem yerine telefonun veya tabletin ekranına dokunarak etkileşime geçen çocukların, eğitim ve öğretim hayatına bu mobil cihazlar ile başladığını söylemek yanlış olmaz. Ancak Disney’in her iki konsepte de uygun ve oldukça eğlenceli bir teknoloji geliştirdiğini söyleyebiliriz.

Disney Research tarafından Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality, AR) kapsamında geliştirilen yeni teknoloji sayesinde, boyama kitapları üzerine çizilen karakterler 3 boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Bu sayede hem Arttırılmış Gerçeklik teknolojisine yoğunlaşılmış oluyor; hem de çocukların eski usül boyama alışkanlıklarına geri dönmesi sağlanmış oluyor.

Sistem kısaca şöyle çalışıyor: Çocuk boyama kitabındaki 2 boyutlu çizimlerden birini boyuyor. O esnada telefonun veya tabletin kamerasını kullanan AR uygulaması, şekli ve renkleri tarıyor ve akıllı algoritması sayesinde 2 boyutlu çizimi 3 boyutlu olarak gösteriyor. Karakterlerin görünmeyen kısımları da bu algoritma sayesinde doldurulmuş oluyor. Bu da çocuğa 3 boyutlu boyama deneyimi sağlamış oluyor.

Araştırma kapsamında 40 katılımcı ile yapılan testlerin bazı sonuçlarına baktığımızda ise; çizim motivasyonu, karakter ile ilişki ve uygulama kullanılabilirliği konularında hayli olumlu sonuçlar elde edildiğini görmek mümkün.

Disney arttırılmış gerçeklik 3 boyutlu boyama kitabi test sonuçları

Şimdilik sadece bir araştırma projesi olarak tanıtılan bu yeni teknolojinin, gelecekte özellikle çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeleri açısından oldukça faydalı olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca bkz: Akıllı Telefonlar İle 3D Hologram Nasıl Oluşturulur?

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler