AnasayfaHaberlerÇin'in 15 Yıllık Oyun Konsolu Yasağı Sona Erdi

Çin’in 15 Yıllık Oyun Konsolu Yasağı Sona Erdi

Çin Kültür Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile 2000 yılından beridir ülkede uygulanan oyun konsolu yasağının kaldırıldığı belirtildi.

Yasaklar ülkesi olarak bilinen Çin, 2000 yılında alınan bir karar ile oyun konsollarına da yasak getirmişti. Ancak Çin Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 15 yıldır geçerliliğini sürdüren bu yasaklama kararı artık geçerli değil. Buna göre Sony, Microsoft ve Nintendo gibi şirketler artık Çin için oyun konsolları üretip ülke içinde satış yapabilecek.

Çin’de ilk olarak 2000 yılında başlayan oyun konsolları yasağı, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişiminde olumsuz etki yarattığı gerekçesi ileri sürülerek uygulamaya koyulmuştu. Geçtiğimiz sene ise Şangay’daki serbest ticaret bölgesi sınırları içinde olması koşuluyla konsol üreticilerine iş yapma izni verilmişti. Şimdi ise bu yasağın tamamen kaldırılması sebebiyle konsol üreticilerine oldukça önemli bir pazar açılmış oldu.

Wii U - PS4 - Xbox
Wii U – PS4 – Xbox

Yasağın kaldırılması konsol üreticilerinin tamamen özgür olacağı anlamına da gelmiyor. Zira her ne kadar yasak kaldırılmış olsa da, konsol üreticilerinin üretilen her bir konsol için oldukça sıkı bir denetime gireceğini söylemek mümkün.

Oyun konusunda Asya ülkelerinde Japonya’dan sonra gelen ve pazarın %38‘ine sahip olan Çin’in bu kararı, Sony’nin PlayStation, Microsoft’un Xbox ve Nintendo’nun Wii konsollarının üretimi için çok ciddi bir fırsat oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yasağın kaldırılmasının Çin’deki oyun sektörünü nasıl etkileyeceğini ise önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

KAYNAKWSJ

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler