Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve Atlas ismi verilen insansı robotun ormanda yaptığı test yürüyüşünü izleyin…

Google tarafından Aralık 2013’te satın alınan robot firması Boston Dynamics, gerçekçi robot teknolojisi üzerindeki çalışmalarına hızla devam ediyor.

Daha önce birçok farklı robot modeli ile karşımıza çıkan Boston Dynamics, bu yılın başlarında Spot isimli yeni köpek robotunu duyurmuştu. Denge kabiliyeti oldukça yüksek olan Spot’un ardından şimdi de uzun süredir üzerinde çalıştığı Atlas isimli insansı robotu (humanoid) ormanlık alanda yürüyüşe çıkardı.

Atlas isimli robotun en büyük özelliği insana benzer bir dengeye sahip olması. Önüne herhangi bir engel çıksa dahi, momentumu koruyarak ilerleme hızını sabit tutabiliyor.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen insansı robotların ne amaçlar doğrultusunda kullanacağı ile ilgili endişeler ise hala devam ediyor. Daha önce Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kuruluşu (DARPA) için robotlar geliştiren Boston Dynamics şirketinin, Google’ın satın almasının ardından artık ordu için çalışmayacağı belirtilmiş olsa da; bu tarz insansı robotların “tehlike” oluşturabileceğine dair endişeler sürüyor.

Bakalım önümüzdeki günlerde bu denli gerçekçiliğe sahip robotlar hangi amaç(lar) doğrultusunda kullanılacak, hep birlikte görmüş olacağız.

Bunlara da göz atın: