Anasayfa Editörden Apple Watch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Apple Watch Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Birçok kişinin merakla beklediği Apple’ın akıllı saati Apple Watch, sonunda duyuruldu. İşte Apple Watch’a ait tüm özellikler ve diğer detaylar…

Apple’ın beklenen akıllı saati Apple Watch nihayet tanıtıldı. İlk olarak geçtiğimiz 2014’ün Eylül ayında gün yüzüne çıkan Apple’ın akıllı saati, bugün düzenlenen Apple etkinliğinde tüm özellikleri, fiyatı ve diğer detaylarıyla birlikte tanıtıldı.

10 Nisan’da ön siparişe başlayacak olan Apple Watch, 24 Nisan tarihinden itibaren satışa sunulacak. Apple’ın merakla beklenen akıllı saatinin fiyatı ise 349 dolar ile 17,000 dolar arasında değişiyor. Akıllı saatin şarj cihazları ise iki farklı model olarak 29 dolar ve 39 dolardan satılıyor.

Apple Watch modelleri

Tüketici seçeneklerinin arttırılması amacıyla farklı modeller ile piyasaya girecek olan Apple; Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition olarak 3 farklı akıllı saat modeli tanıttı. Her üç model de 38 mm ve 42 mm boyutlarında kasa seçeneklerine ve malzeme olarak farklı yapılara sahip. Ayrıca her modelde spor, deri, metal ve diğer kombinasyonlarda farklı kayış seçenekleri bulunuyor. Kayış seçimleri fiyatı da etkiliyor.

1. Apple Watch

Apple Watch
Apple Watch

Standart model olan Apple Watch’da, paslanmaz çelikten oluşan bir gövde ve ekranı çevreleyen safir kristal koruyucu katman bulunuyor. Bu katman ayrıca çizilmeye karşı ekstra bir koruma sağlıyor.

Apple Watch’un fiyatı ise 549 – 1049 dolar (38mm’lik kayış çeşitlerine göre değişiyor) ve 599 – 1099 dolar (42mm metal kayış) olarak belirtiliyor.

2. Apple Watch Sport

Apple Watch Sport
Apple Watch Sport

Alüminyum kenarlara sahip olan Apple Watch Sport modeli, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip. Ayrıca mat görünümleri itibariyle iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın görünümünü andırıyor. Apple Watch Sport’un ekranında ise iPhone’da olduğu gibi iyonla işlenmiş dayanıklı cam bulunuyor. Ayıca farklı renk seçeneklerine sahip kauçuk kayışı bulunuyor.

Modeller arasında cebe en uygunu olan Apple Watch Sport’un fiyatı ise 349 dolar (38mm) ve 399 dolar (42mm) olarak belirtiliyor.

3. Apple Watch Edition

Apple Watch Edition
Apple Watch Edition

Apple’ın en pahalı akıllı saat modeli olan Apple Watch Edition, klasik Apple Watch’ta olduğu gibi aynı safir kristal katmana sahip; ancak en büyük farkı 18 karat altından oluşması. Apple Watch Edition’da ayrıca özel kayış seçenekleri de bulunuyor.

Apple Watch Edition’ın fiyatı ise 10,000 – 17,000 dolar (8 farklı modele göre değişiyor).

[Tweet “Apple Watch’un en düşük fiyatı 349 dolar; en yüksek fiyatı ise 17,000 dolar. #AppleWatch”]

Apple Watch uygulamaları

Klasik saatlerde bulunan tüm özellikler farklı görünümler ve kişiselleştirilebilir renkler ile Apple Watch’ta da bulunuyor. Alarm, hava durumu, zaman ölçekleri, randevu takibi, interaktif animasyonlar ve daha fazlası Apple’ın akıllı saatinde yer alıyor.

Apple Watch’da standart saat özelliklerin yanı sıra ekran sabit (default) haliyle bir kronometre ya da bir aktivite ekranı olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca bunların kombinasyonu ile kişiselleştirilmiş sabit ekran oluşturmak da mümkün.

Apple Watch uygulamaları
Apple Watch uygulamaları

Apple’ın akıllı saatinde bazı yerleşik Apple uygulamaları da yer alıyor. Takvim, harita, hatırlatıcı gibi uygulamalar bunlardan bazıları. Harita uygulaması üzerinden navigasyon kullanılabildiği gibi; hatırlatıcılar üzerinden de çeşitli randevu, toplantı vs gibi etkinlikleri görülebiliyor ve bunlar ile ilgili işlemler (davetleri kabul etme, reddetme vs) yapılabiliyor.

3. parti uygulamalar da Apple Watch üzerinden kullanılabiliyor. Facebook, Twitter, Instagram, WeChat, Uber gibi uygulamalar ve daha fazlası Apple Watch’a göre sadeleştirilmiş haliyle kullanılabiliyor.

Apple Watch Twitter
Apple Watch Twitter

Apple Watch’ta bulunan ve muhtemelen en fazla kullanılacak olan “Digital Crown” butonu ile birçok ekrana hızlı erişim sağlanabiliyor. Fotoğrafları büyütüp küçültmek, listelere göz atmak vs için kullanılabilen buton ile ayrıca tek bir dokunuş ile ana ekrana dönülebiliyor.

Apple Watch üzerinden ayrıca mesaj alıp gönderme, arama yapma, cevaplama vs gibi ana iletişim işlemleri de yapılabiliyor. Kolu aşağıya doğru çevirme işlemi de barındırdığı sensörler sayesinde gelen aramayı reddetmeyi sağlıyor.

Apple Watch özellikleri

Apple Watch özellikleri
Apple Watch özellikleri

Apple Watch’un standart özelliklerinin yanı sıra akıllı saatte kalp atış sensörü, aktiviteler için hareket sensörleri gibi çeşitli sensör yer alıyor. Ayrıca bu sensörler üzerinden çeşitli bildirimler alınabiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcıyı ekranı kullanmaya mecbur bırakmayan “Digital Crown” butonu bulunuyor.

Batarya süresi (!)

Apple Watch’un en fazla eleştirilen tarafı ise batarya ömrü. Diğer akıllı saatler ile kıyaslandığında dikkate değer bir fark olan Apple Watch’ta batarya süresi 18 saat olarak belirtiliyor. Tabi normal bir kullanım için öngörülen bu değerin değişen şartlara göre daha fazla düşmesi de muhtemel.

[su_divider top=”no” divider_color=”#f5f5f5″ size=”2″]

Apple Watch’un 24 Nisan 2015 tarihinde satışa sunulacağı ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Zira ilk satışa sunulacak ülkeler arasında ABD, Kanada, Avustralya, Birleşik Krallık ile birlikte toplam 9 ülke bulunuyor. Yani şu anda Apple Watch’un Türkiye’ye ne zaman geleceği henüz belli değil. Ayrıca Apple Watch’un Türkiye fiyatı konusunda da henüz bir bilgi yok.

Apple Watch’un teknoloji dünyasında bu kadar etki yaratması, Apple’a kazanç olarak geri dönüş sağlayacak mı ilerleyen günlerde hep birlikte görmüş olacağız.

Model kombinasyonları, fotoğraflar ve diğer detaylar için Apple’n resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

2,461BeğenenlerBeğen
527TakipçilerTakip Et
3,121TakipçilerTakip Et

Haberler

Koyunları güden robot çoban köpeği ile tanışın

Yeni Zelanda merkezli Rocos firması, Boston Dynamics işbirliğinde geliştirdikleri "Spot" isimli robot çoban köpeği ile koyunları gütmeyi hedefliyor. Sahip olduğu sıcaklık, gaz, LIDAR ve yüksek...

Siber Zorbalığa Uğrayan Japon Güreşçi Hana Kimura Hayatını Kaybetti

Günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen siber zorbalık ve sosyal medya platformlarında yapılan linçler, insanların hayatını karartmaya devam ediyor. Son zamanlarda siber zorbalığa...

Torununun Fotoğrafını Facebook’ta Paylaşan Kadın Suçlu Bulundu

Kişisel verilerin korunması noktasında Avrupa Birliği kapsamında çıkarılan GDPR (General Data Protection Regulation) düzenlemesi ile ilgili ilginç bir örnek dava ortaya çıktı. Hollanda'da yaşayan...

Facebook Giphy’yi Satın Alıyor!

Görsel odaklı platformların önemi artarken, her geçen gün popüler hale gelen GIF'lerin (hareketli görsellerin) önemi de artmaya devam ediyor. Facebook ise bu konuda ciddi...

İlgili İçerikler

16 İnçlik Yeni Macbook Pro (2019) Satışa Sunuldu

Bir süredir söylentiler ile gündeme gelen Apple'ın 16 inçlik Macbook Pro modeli artık satışa sunuldu. Bir süredir söylentileri dolanan büyük ekranlı yeni Macbook Pro sonunda...

Apple’dan Amazon’a Aylık 30 Milyon Dolarlık Ödeme

Teknoloji devi Apple'ın Amazon'un bulut servisi olan AWS için aylık 30 milyon dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı. Apple şirketinin iPhone'un ötesine geçen yatırımları ve gelişimi...

Apple’dan Notre Dame Restorasyonu İçin Bağış

Apple'ın CEO'su Tim Cook, tahrip olan Notre Dame Katedrali için şirketin bağışta bulunacağını açıkladı. Paris'in simgelerinden olan ve 856 yıllık tarihi ile dünyanın önemli yapıları...

Apple Eski Tesla Motors Tasarımcısını İşe Aldı

Tesla Motors'ta iki sene boyunca kıdemli tasarım yöneticisi olarak çalışan Andrew Kim, Apple tarafından işe alındı. Minimalist tasarımlarıyla dikkat çeken ve ilk olarak 2013 senesinde...

iPhone XS Reklamlarında Ekran Çentiğinin Kasıtlı Olarak Saklandığı İddia Edildi

Apple, iPhone XS reklamlarında kasıtlı olarak ekran çentiğini sakladığı gerekçesiyle dava edildi. Akıllı telefonun tanıtımda kullanılan görsellerin bu amaca uygun olarak seçildiği ileri sürüldü. Apple,...