AnasayfaTeknolojiAkıllı Telefon Kamerası İle Nesneleri Yakından Odaklamayanlara Pratik Çözüm

Akıllı Telefon Kamerası İle Nesneleri Yakından Odaklamayanlara Pratik Çözüm

Akıllı telefonlarla birlikte fotoğrafçılık da farklı bir boyut kazanmış durumda. Yeni kamera teknolojileri ve özellikleri sayesinde akıllı telefonlar artık neredeyse profesyonel fotoğraf makinaları kadar kaliteli fotoğraf çekebiliyor. Ancak bu mobil cihazların da yetersiz kaldığı bazı durumlar olabiliyor. Bunlardan biri de fotoğrafını çektiğimiz nesneleri yakından odaklayamama sorunsalı olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı telefonlar ile bir nesneyi çok yakından makro olarak çekmek isterseniz nesne ile kamera arasında belli bir mesafe bırakmanız gerekir. Eğer nesneye o mesafeden daha fazla yaklaşırsanız kameranız yetersiz kalır ve fotoğraf bulanık çıkar. Normalde bu sorunu makro lens ve benzeri bazı aksesuarları satın alarak çözebilirsiniz. Ancak bunun çok daha pratik ve ücretsiz bir yolu var diyebiliriz.

Yapmanız gereken ise çok basit: Aşağıdaki görüntüdeki gibi akıllı telefon kamerasının üzerine bir damla su koymak. (Su damlasını çok az (!) miktarda olmak koşuluyla parmağınız ile bırakabilirsiniz)

Akıllı Telefon Makro Fotoğraf Çekimi

Evet, kulağa biraz tuhaf gelse de bu basit işlem sayesinde nesneleri çok daha yakından çekebilirsiniz. Akıllı telefonun kamerasının üzerine bıraktığınız su damlası bir makro lens görevi görüyor ve nesneleri yakın mesafeden daha net çekmenizi sağlamış oluyor. Böylece en küçük nesneleri dahi küçük bir su damlası ile fotoğraflayabiliyorsunuz.

Aşağıdaki fotoğraflardan da su damlası koymadan önce ve koyduktan sonraki farkı görebilirsiniz:

Akıllı Telefon Makro Fotoğraf Çekimi

NOT 1: Aynı işlemi akıllı telefonunuzun ön kamerasında uygularsanız daha kolay bir şekilde test edebilirsiniz.

NOT 2: Telefonunuzun zarar görmesinden endişe duyarsanız, bu işlemi hiç denemeyin. Denemek isterseniz de su damlası miktarını çok az miktarda tutun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler