AnasayfaHaberler1 Milyon Dolarlık Dev Robot KURATAS Amazon'da Satışa Çıktı

1 Milyon Dolarlık Dev Robot KURATAS Amazon’da Satışa Çıktı

2012 yılında görücüye çıkarılan dünyanın ilk sürülebilir dev robotu KURATAS, Amazon Japonya’da 1 milyon dolara satışa çıkarıldı.

KURATAS, kokpit üzerinden ya da uzaktan kumanda ile bir pilot tarafından kontrol edilebilen, sürüş deneyimi sunan ve mecha olarak adlandırılan devasa bir robot. Japon elektronik şirketi Suidobashi Heavy Industry tarafından üretilen robotun arkasındaki isimler ise, sanatçı Kogoro Kurata ve robot mühendisi Wataru Yoshizaki. 2010 yılından beri üzerinde çalışılan prototip, internette kullanım talimatlarını anlatan bir video ile duyurulduğunda, izleyen herkes bunun bir şaka olduğunu düşünmüştü. Fakat 29 Temmuz 2012’de Tokyo Wonder Festival’de sergilenmesiyle, ürünün satış tarihi merak edilmeye başlanmıştı. Şimdi ise, türünün tek örneği niteliğindeki bu yüksek teknoloji ürünü robot Amazon’da 120 milyon Yen, yani yaklaşık 1 milyon dolar dolar ile satışa çıktı.

KURATAS
KURATAS

KURATAS adlı bu dev robot, hem kokpitten hem de MasterSlave adı verilen bir kontrol sistemi eşliğinde, 3G teknolojisi ve iPhone ile uzaktan kumanda edilebiliyor. Kokpit kontrolü V-Sido (Bushido) OS arayüzünü kullanan Kinect temelli bir cihaz ile sağlanıyor. Yaklaşık 4 metre yüksekliğinde ve 4 buçuk ton ağırlında olan robot, saatte 10 km mesafe alabiliyor. Yürüme özelliği yok, fakat sahip olduğu 4 tekerlek ile güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor. Dış eksoskeletonu (mekanik dış iskelet) ise 30 hidrolik birleşim noktasından oluşuyor.

KURATAS
KURATAS

Kolay bir kullanıma sahip olduğu belirtilen ve herkes tarafından sürülebilir olması amaçlanan bu dev robot, saldırı amaçlı kullanılabiliyor. “Smile Shot” adı verilen saldırı için kokpitteki pilotun gülmesi ile dakikada 6 bin havalı plastik misket mermi atışı yapabilen bir mitralyöze sahip. Otomatik yüz takip etme ve hedefleme özelliği ile de düşmanın kaçmasının mümkün olmadığı dile getiriliyor. Bunun yanı sıra, pençe benzeri parmakları ile düşmanı kavrayıp yakalayabiliyor.

KURATAS
KURATAS

Tek kişilik bir kokpit kapasitesine sahip olan robota eklenen yeni özellikler arasında su bombası/şişesi atan bir roket atar da bulunuyor. Karbon gövde, radyo ünitesi, kurşun geçirmez kalkan, pile bunker ve  kokpit içine içecek tutucu gibi ek parçalar ekleyebilir, 16 farklı renk seçeneği ile dev robotunuzu kişiselleştirebilirsiniz. Her bir özellik için ayrıca ücret ödemeniz gereken bu yüksek teknolojili oyuncak için 20 karaktere kadar özel bir isim de koyabilirsiniz.

KURATAS
KURATAS

“Patlabor Live” adlı bir aksiyon filminde de yer alacak olan robot, yeni bir çağın başladığının kanıtı olmasıyla beraber, sahip olduğu potansiyel ile insanı endişelendirmiyor değil. Tanıtım videosu ve kullanım detayları için aşağıdaki videoları izleyebilir ve 1 milyon dolarınız var ise bu yeni nesil voltranı şuradan satın alabilirsiniz.

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler