AnasayfaTeknolojiYolcu Taşıyabilen Drone "Ehang 184" Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Yolcu Taşıyabilen Drone “Ehang 184” Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Bu yıl düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2016) ilk kez gün yüzüne çıkan ve yolcu taşıyabilme özelliği ile dikkatleri üzerine çeken “Ehang 184” isimli drone, yakın zamanda piyasadaki yerini alıyor.

1 kişilik taşıma kapasitesine sahip olan Ehang 184, havada 23 dakikaya kadar kalabiliyor, yani isteyenler Ehang ile 23 dakika boyunca uçuş deneyimi yaşayabiliyor.

Saatte yaklaşık 100 kilometre hız yapabilen bu drone’da birçok işlem otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Örneğin Ehang 184’ün içindeki yolcu, gitmek istediği konumu işaretliyor ve drone da Google Maps verileri üzerinden o yolcuyu istediği konuma ulaştırıyor.

Ehang 184

Karşılaştığı engelleri aşabilmesi için çeşitli sensörler ile donatılan Ehang 184, bazı soru işaretlerini de akıllara getiriyor. Örneğin güvenliğiyle ön plana çıkartılan bu drone’un, uçuş esnasında herhangi bir problem oluştuğu zaman yolcunun güvenliğini sağlayacak bir biriminin veya donanımının olmaması (veya şimdiye kadar açıklanmamış olması), kendisinin ne kadar güvenilir olduğunu sorgulatıyor. Ancak ilerleyen günlerde de bu soru işaretlerinin giderileceği düşünülüyor.

Drone’ların İntikamı: Testereli Katil Drone

An itibariyle Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS) işbirliği ile Nevada’da test uçuşlarına başlayacak olan Ehang, eyaletin ilgili birimlerinden de sponsor olarak destek görecek. NIAS ayrıca, pazara giriş yapmadan önce Federal Aviation Administration’dan alınması zorunlu olan güvenlik onayı konusunda da Ehang’e yardımcı olmuş olacak.

Ehang’in pazara giriş yapmasıyla birlikte fiyatının da 200 bin dolar ile 300 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler