AnasayfaSosyal MedyaMarkalar Snapchat'i Kullanmalı Mı?

Markalar Snapchat’i Kullanmalı Mı? [+İNFOGRAFİK]

Anlık görüntü paylaşım platformu olarak adlandırılan Snapchat, markalar için uygun bir iletişim aracı olabilir mi? Hazırlanan infografiğe bir göz atın.

Markaların kullandığı sosyal platformlar arasında en çok Facebook, Twitter, Google+, YouTube, Pinterest gibi dev platformların olduğunu görüyoruz. Ancak bu platformlardan biraz daha farklı bir klasmanda yer alan Snapchat markalar için kullanılabilir mi?

Anlık görüntü paylaşımı olarak adlandırılan Snapchat, markaların kullanımı söz konusu olduğunda oldukça tartışmalı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü diğer sosyal platformlardan çok daha farklı amaçlar için kullanılan Snapchat, yeni eklenen video arama ve mesajlaşma özelliği haricinde özellikle anlık görüntü paylaşımı için kullanılıyor. Bu da markaların Snapchat’i diğer sosyal platformları kullandıkları gibi kullanamayacakları anlamına gelebiliyor. Ancak McDonalds, Taco Bell ve General Electric gibi markaların Snapchat’i kullanması, markaların bu platformda da başarı yakalayabileceğini bizlere gösteriyor.

WWF tarafından nesli tükenme tehlikesi yaşayan hayvanlar için başlatılan #SonSelfie kampanyası, Snapchat’in bir kampanya aracı olarak da kullanılabildiğini bizlere açıkça göstermektedir.

Snapchat
Snapchat

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, Snapchat’in ilgili markaya uygun bir platform olup olmadığına karar vermek. Bunun için de markanın yanı sıra Snapchat’in de kullanıcı kitlesi iyi bilinmeli ve strateji bu çizgide belirlenmelidir. Özellikle Y kuşağı arasında en popüler 3. sosyal uygulama konumuna gelen Snapchat, iyi strateji belirlendiği takdirde markaya faydası hayli fazla olacaktır.

Flightpath tarafından hazırlanan bir infografik de bu konuda markalara bir rehber niteliği taşıyor. İnfografikte belirtilen noktalara göre Snapchat’in markanıza uygun olup olmadığını görebilir, gelecek stratejinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

İnfografiğe geçmeden önce değinilmesi gereken noktalara kısaca bir vurgu yapacak olursak;

  • Marka kitlenizin demografik bilgilerini iyi bilmelisiniz. Daha çok genç kullanıcı kitlesine sahip olan Snapchat’i, yaşı büyük kişilere yönelik kullanmak mantıksız olacaktır.
  • Karar vermeden önce var olan kaynaklar ile Snapchat stratejinizin sürdürülebilirliğini hesaplamalısınız.
  • Amacınızın kullanıcı dönüşümleri mi yoksa marka bilinirliği mi olduğunu iyi bilmelisiniz.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Markalar için Snapchat (infografik)
Markalar için Snapchat (infografik)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler