AnasayfaİnternetIrak, Sınavlarda Kopya Çekmeyi Önlemek İçin Ülke Genelinde İnterneti Kapatıyor

Irak, Sınavlarda Kopya Çekmeyi Önlemek İçin Ülke Genelinde İnterneti Kapatıyor

Söz konusu sınavlar ve öğrencilerin bu sınavlarda kopya çekmesi olduğunda, her ülke bir önlem olarak kendi yöntemlerine başvuruyor. Irak ise, bu sorunun önüne geçebilmek için çok daha farklı bir uygulama ile karşımıza çıkıyor.

Dünya genelindeki internet erişim sorunlarını analiz eden DYN Research, Irak’ın öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesini önlemek amacıyla periyodik olarak ülke genelinde internet erişimini kapattığını gösteren bir araştırma yayınladı.

Yapılan araştırmaya göre Irak, geçtiğimiz Cumartesi, Pazar ve Pazartesi sabah saatlerinde 3 saat boyunca ülke genelinde internet erişimini kapattı. Geçtiğimiz sene de benzer bir uygulamaya başvuran Irak hükümeti, 6. sınıf öğrencilerinin final sınavları için neredeyse ülkenin tamamında internet erişimini kapatmıştı.

Irak internet erişimi

DYN bünyesindeki internet analisti Doug Madory ise konuyla ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Geçtiğimiz yaz aylarında bu konuyla ilgili olarak birçok şüphe vardı. Ancak bu erişim sorunları tam olarak sınav zamanlarına denk geliyor ve bu iddiaya alternatif olabilecek bir durum ise söz konusu değil.”

Irak Ulaştırma Bakanlığı ise yaşanan bu periyodik internet kesintileri konusunda herhangi bir açıklama yapmış değil. Ancak insan hakları savunucusu SMEX’in eline geçen bir e-posta, Irak-merkezli bir internet servis sağlayıcısının bakanlık tarafından gelen talimat doğrultusunda internet kesintisi olacağı ile ilgili uyarıda bulunduğunu gösteriyor.

Irak-internet-saglayicisi-e-posta

Öğrencilerin sınavlarda kopya çekmesini önlemek için internete erişim engeli koyan ülkelerin sadece Irak ile sınırlı olmadığını da belirtmekte fayda var. 2014 yılında Özbekistan benzer bir uygulamayı gerçekleştirirken; 2016 Şubat ayında Hindistan’ın Gucerat eyaletinde de sınav esnasında 4 saat boyunca mobil bağlantılar kapatılmıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler