Anasayfa Sosyal Medya Instagram Etkileşiminizi %182 Oranında Nasıl Arttırırsınız?

Instagram Etkileşiminizi %182 Oranında Nasıl Arttırırsınız?

Dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformu Instagram’da, etkileşiminizi %182 oranında arttırmanızı sağlayacak bu ipuçlarına bir göz atmalısınız.

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, en fazla kullanılan sosyal platformlardan biri haline geldi. Her ne kadar Facebook veya Twitter kadar kullanıcı sayısına sahip olmasa da; 200 milyondan fazla kullanıcısı olan Instagram son yılların en hızlı büyüyen sosyal medya platformu haline gelmiş durumda.

Bireysel kullanıcılar, markalar ve çeşitli organizasyonlar tarafından aktif bir şekilde kullanılan bu mecra, bazen derin bir portfolyo haline dönüşürken; bazen de markaların sadece ürün tanıtımı için kullandığı bir platform haline dönüşebiliyor. Ancak diğer platformlarda da birinci faktör olan “etkileşim” (beğeni, yorum, paylaşım vs) Instagram’da da en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Peki Instagram için yapılan etkileşim arttırma hamlelerinden ne kadarı doğru? Etkileşim arttırmak için asıl yapılması gereken şeyler nelerdir?

Instagram like - GIF
Instagram like – GIF

Konu ile ilgili olarak bir araştırma yapan Quicksprout, bazı ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmada belirtilen önerilere uyulduğu takdirde Instagram’daki etkileşim oranı %182 oranında artıyor. Yapılan araştırmadaki istatistikler ve etkileşimi arttırmak için dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şöyle:

En hızlı büyüyen sosyal medya platformu: “Instagram”

Yapılan araştırmaya göre 200 milyondan fazla kullanıya sahip olan Instagram, dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformu. Facebook’a göre 15 kat, Twitter’a göre ise 40 kat daha fazla kullanıcı etkileşimi sağlayan Instagram, 18-29 yaş aralığındaki internet kullanıcılarının %37’si tarafından kullanılıyor.

[Tweet “Instagram Facebook’tan 15 kat, Twitter’dan ise 40 kat daha fazla etkileşim sağlamaktadır.”]

Buna da bir göz atın: Bir Instagram Hikayesi [İNFOGRAFİK]

Marka etkileşim oranı daha yüksek

Popüler markaların %93‘ünün kullandığı platform olan Instagram, 1 yılda marka etkileşimini %350 oranında arttırıyor. Ayrıca 2012 – 2013 yılları arasında Instagram’daki marka kullanım oranındaki artış %80.

Facebook kadar kullanıcı sayısına sahip olmayan Instagram, marka etkileşiminde birinci sırada. 1.19 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un marka etkileşim oranı %0.10 iken; 150 milyon aylık aktif kullanıcısına sahip olan Instagram %1.53 gibi bir oranla marka etkileşimi konusunda diğer sosyal ağları geride bırakıyor.

Sosyal ağlardaki marka etkileşim oranı
Sosyal ağlardaki marka etkileşim oranı – Quicksprout

Instagram fotoğrafın gücünden faydalanıyor

Müşterilerin %60‘ı yerel aramalarda bir fotoğrafı yer alan şirketler ile iletişim kurmayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra müşterilerin %67‘si e-ticaret sitelerinde bulunan ürün bilgisi, ürün açıklaması, puanlama veya incelemeden ziyade; kaliteli bir ürün fotoğrafının daha önemli olduğunu söylüyor. Bu da fotoğraf tabanlı olan Instagram’ı markalar tarafından mutlaka kullanılması gereken bir platform haline getiriyor.

Instagram diğer sosyal ağlar ile iyi anlaşıyor

Fotoğraf içerikli paylaşımlar sadece metin içeren paylaşımlara göre; LinkedIn’de %98 daha fazla etkileşim, Google+’ta %94 daha fazla +1, Facebook’ta %73 daha fazla etkileşim, Twitter’da ise %35 daha fazla retweet alıyor (toplamda tüm sosyal ağlarda %94). Bu istatistik ise bir fotoğraf platformu olan Instagram’ın diğer sosyal medya platformlarında da başarı sağlayabilecek bir yapısı olduğunu gösteriyor.

Instagram etkileşimini arttırmak için 9 faydalı istatistik

 1. Yüz (surat) içeren fotoğraflar %38 daha fazla beğeni, %32 daha fazla yorum getiriyor.
 2. Herhangi bir ürünü kullanan gerçek kişileri içeren fotoğraflar, %30 daha fazla etkileşim sağlıyor (markalar için).
 3. Açık renklerin yoğun olduğu fotoğraflar koyu renklerin yoğun olduğu fotoğraflara göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.
 4. Arkaplan boşluğu fazla olan fotoğraflar, az olanlara göre %29 daha fazla etkileşim sağlıyor.
 5. En fazla etkileşim sağlanan gün Pazar, en az ise Çarşamba’dır.
 6. 5 ve daha az hashtag kullanılan fotoğraflar %2 daha fazla etkileşim sağlıyor (6 hashtag ve fazlası etkileşimi düşürüyor).
 7. Fotoğraflar videolara göre %26 daha fazla etkileşim sağlıyor.
 8. En fazla kullanılan Mayfair efekti, en az kullanılan Toaster efektine göre %2 daha fazla etkileşim sağlıyor.
 9. Mavi rengin baskın olduğu fotoğraflar, kırmızı rengin baskın olduğu fotoğraflara göre %24 daha fazla etkileşim sağlıyor.

[Tweet “Instagram’da yüz (surat) içeren fotoğraflar %38 daha fazla beğeni almaktadır.”]

Ayrıca bkz: Instagram’da Hangi Filtre Ne Kadar Etkileşim Alıyor?

Fayda sağlayacak 5 Instagram önerisi

 1. Hashtag kullanımı: Hashtag kullanımında mütevazı olun (en fazla 5 hashtag), ancak aramalarda hashtag’lerin etkili olduğunu unutmayın.
 2. Düzenli paylaşım: Takipçilerinize belirli aralıklarla ve düzenli olarak paylaşımlarınızı sunun. (En popüler 100 markadan 57’si haftada en az 1 paylaşım; 28’i ise haftada en az 5 paylaşım yapmaktadır.)
 3. Doğru zamanlama: Takipçilerinize doğru zamanda doğru paylaşımlar gösterin. Örn: içinde bulunulan mevsim, tatil, etkinlik vs zamanlarına uygun paylaşımlar yapın.
 4. Yarışmalar: Instagram üzerinden düzenlediğiniz yarışmalar, Instagram kitlenizi genişletmek ve gönderinizin etkileşimini arttırmak konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.
 5. Trafik: Instagram hesabınızın adresini diğer sosyal medya platformlarında da paylaşın (veya özel alanlarda yer verin), bu sayede trafiğinizi arttırın.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

2,448BeğenenlerBeğen
526TakipçilerTakip Et
3,121TakipçilerTakip Et

Haberler

Spotify’dan çiftlere özel yeni üyelik seçeneği: Spotify Premium Duo

Popüler müzik servisi Spotify, Premium seçeneklerine bir yenisini daha ekledi. Daha önce standart olan Spotify Premium, öğrencilere yönelik Premium for Students ve aileler (maksimum...

MSI CEO’su Sheng-Chang Chiang yedinci kattan düşerek hayatını kaybetti

MSI'in başkanı ve CEO'su olarak görevini sürdüren Sheng-Chang Chiang (56), merkez MSI binasının yedinci katından düşerek hayatını kaybetti. Tayvan'daki haber kaynaklarına göre Sheng-Chang Chiang, Tayvan'ın...

Uzakrota Global Summit bu yıl hibrit olarak gerçekleşecek

Uzakrota ekibi, Ocak ayında bu yılın Uzakrota Summit'i için yola çıktığında, bu etkinliği 2 gün ve 10 bin kişinin katılımı ile düzenlemeyi düşünmüş, çalışmalarına...

Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya platformlarına savaş açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda sosyal medya platformları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde kızı Esma Albayrak ve damadı...

İlgili İçerikler

Facebook Giphy’yi Satın Alıyor!

Görsel odaklı platformların önemi artarken, her geçen gün popüler hale gelen GIF'lerin (hareketli görsellerin) önemi de artmaya devam ediyor. Facebook ise bu konuda ciddi...

Contjet ile Dijital Dünyada İçeriksiz Kalmayın

Dijital dünyanın gelişmesi, beraberinde birçok ihtiyacı da ortaya çıkardı. Bu ihtiyaçların en başında ise dijital içerikler yer alıyor. Web sitesi içeriklerinden bloglara, sosyal medya...

Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Özelliği Türkiye’de Kullanıma Açıldı

Her geçen gün farklı bir özellikler ile karşımıza çıkan Instagram, Hikayeler konusunda da kullanıcılarına sürekli yenilikler sunmaya devam ediyor. Birçok ülkede aktif olan ancak...

Sosyal Medya Platformlarında Onaylı Hesap Nasıl Yapılır?

Facebook, Instagram, Twitter, TikTok gibi popüler sosyal medya platformlarındaki birçok hesapta mutlaka "mavi tik" ya da onaylı hesap (verified) olduğunu gösteren farklı bir ibareye...

Tamamen Evde Çekilen #EvdeKal Temalı Honda Civic Reklamı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını, markaları da ciddi derece etkiledi. Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri de şüphesiz otomotiv sektörü oldu....