AnasayfaHaberlerGetty Images Ücretsiz Embed Özelliğini Duyurdu

Getty Images Ücretsiz Embed Özelliğini Duyurdu

Dünyanın en büyük fotoğraf servislerinden olan Getty Images, ücretsiz olarak kullanılabilen “embed” özelliğini duyurdu.

Dünyada en çok kullanılan fotoğraf servislerinden olan Getty Images’ten, web site sahiplerine sevindirici bir haber geldi. Artık Getty Images üzerindeki tüm fotoğraflar web sitelerine ücretsiz olarak embed edilebilecek (yerleştirilebilecek).

Popüler fotoğraf platformu Getty Images, bünyesinde milyonlarca profesyonel fotoğraf barındırmasıyla biliniyor. Ancak bu fotoğrafların kullanılabilmesi için belirli bir miktar para ödemek gerekiyor. Burada ise, bu fotoğraflara para vermek istemeyenler için Getty Images’in yeni embed özelliği devreye giriyor. Çünkü Getty Images üzerinden herhangi bir web sitesine embed edilen bir görsel için para ödemeye gerek kalmayacak.

Getty Images Embed
Getty Images Embed

Buna ek olarak platform üzerindeki fotoğraflara watermark (filigran) uygulayan Getty Images, embed özelliği ile birlikte bunu da ortadan kaldırıyor. Ancak bu durum bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Çünkü fotoğraflar üzerinde kalkan watermarklar, kullanıcıların screenshot (ekran görüntüsü) alarak bu fotoğrafları ücretsiz kullanmalarını kolaylaştırmış olacak. Ancak bu konu ile ilgili açıklama yapan Getty Images İş Geliştirme Yöneticisi Craig Peters, kullanıcıların istedikleri zaman fotoğrafların watermarksız hallerini zaten bulabildiklerini vurgulayarak, dolayısıyla artık bunun önemsenmesi gereken bir konu olmadığını dile getirdi.

Getty Images embed özelliği nasıl kullanılır?

Getty Images’in yeni embed özelliğini kullanmak oldukça basit. Platform üzerinden istediğiniz bir fotoğraf seçin ve fotoğrafın alt kısmında kalan embed ikonuna (</>) tıklayın. Karşınıza çıkan küçük penceredeki HTML kodunu kopyalayarak web sitenizde görünmesini istediğiniz yere yapıştırın. Hepsi bu kadar. Ancak embed edilen Getty Images fotoğraflarını ticari amaçla kullanmanın yasak olduğunu unutmayın.

Web sitenize embed ettiğiniz Getty Images fotoğrafının görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Sosyal medya platformlarında nasıl olacak?

Web siteleri üzerinde kullanılan fotoğraflardan ziyade sosyal medya platformlarında paylaşılan fotoğrafların, sahipleri tarafından takip edilebilmesi neredeyse imkansız. Özellikle Twitter gibi 140 karaktere bağlı platformlar hem fotoğraf, hem yazı, hem de kaynak belirtmek adına oldukça kullanışsız durumda. Getty Images bunun için de bir yenilik getirerek platform üzerindeki fotoğrafların Twitter ve Tumblr üzerinden de paylaşabilmeleri için fotoğrafın altına Twitter ve Tumblr ikonları yerleştirdi. Yani bundan sonra paylaşmak istediğiniz bir Getty Images fotoğrafını bu ikonlar üzerinden gönül rahatlığı ile paylaşabileceksiniz.

Twitter ikonuna tıklayarak paylaştığınız Getty Images fotoğrafının görünümü ise aşağıdaki gibi olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler