AnasayfaİnfografiklerGenç Kitleye Ulaşmak İçin Snapchat Nasıl Kullanılır?

Genç Kitleye Ulaşmak İçin Snapchat Nasıl Kullanılır?

Genç nüfusun en aktif olduğu sosyal platformlardan olan Snapchat’i bir pazarlama aracı olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Genç nüfusun daha fazla aktif rol almasıyla diğer sosyal mecralardan kendini ayıran Snapchat, sahip olduğu bu potansiyel ile özellikle hedefini genç kitle üzerine çeviren markaların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Ancak gerek gelip geçici yapısı; gerekse dar bir kitleye sahip olması sebebiyle birçok pazarlamacı Snapchat’i markanın içerik stratejileri arasına koyma konusunda endişeli.

Yapılan bir araştırmaya göre Snapchat’teki kullanıcıların yaş aralığı 13-25 olarak belirtiliyor. Bu da Snapchat’i pazarlama tekniklerinin uygulanabileceği en zor yaş aralığına sahip olan platform haline getiriyor. Ancak her gün 400 milyon snap gönderilmesi ve her yıl ciddi artış gösteren büyüme grafiği dikkate alındığında, -ne kadar zor olsa da- markaların dijital stratejilerinde Snapchat’e de yer vermesi gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Hatta hedef kitle genç nüfus ise, Snapchat’e birçok platformdan daha fazla öncelik verilmesi gerektiğini söylemek mümkün.

Facebook Psikolojisi: Neden Beğeniyor, Yorum Yapıyor, Paylaşıyoruz?

Snapchat Pazarlamasına Giriş

Markanız adına bir Snapchat hesabı oluşturduktan sonra, diğer sosyal mecralar üzerinden bu hesabınızı duyurarak Snapchat pazarlaması konusunda ilk adımı atabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken ise takipçilerinizin hoşuna gidebileceği yarışmalar, kampanyalar vs düzenlerken; aynı zamanda onlarla etkileşime geçebileceğiniz yaratıcı içerik fikirleri geliştirmek olacaktır.

Peki ne tür içerikler paylaşmanız gerekiyor? Bu sorunun cevabı aslında hedef kitlenizi iyi tanımaktan geçiyor. Ancak yine de takipçilerinizin hoşuna gidebileceği bazı içerik türlerini şöyle sıralamak mümkün:

Snapchat Pazarlaması İçin İçerik Örnekleri

Yarışmalar: Takipçilerinizin yaratıcılıklarını ön plana çıkaran ve sadece onlar için özel olarak hazırlanmış yarışmalar, takipçileriniz ile markanız arasında bir bağ kurulmasını sağlayacaktır.

İndirim kuponları: Snapchat üzerinden takipçilerinize sunacağınız indirim kuponları iyi bir başlangıç olabilir.

Yeni ürünlerinizin tanıtımı: Yeni ürünlerinizi diğer birçok mecradan önce Snapchat üzerinden ve klişe tanıtımlardan farklı bir şekilde duyurmanız, takipçilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacaktır.

Samimi snap’ler: Şirketinizin sahip olduğu kurumsal kimliğinin arkasındaki eğlenceli taraflarını takipçileriniz ile paylaşarak onlarla güçlü bir duygusal bağ kurabilirsiniz.

Ekibinizi tanıtmak: Sadece marka değil; aynı zamanda insanların kendisi de iyi bir iletişim yöntemi olabilir. O nedenle ekip üyeleriyle birlikte paylaşabileceğiniz snap’ler, size iyi bir puan kazandırabilir.

Hedeflenmiş videolar: Takipçilerinizin sevebileceği yaratıcı içerikler (video vs.) üreterek, onlara beklediklerinden daha fazlasını sunabilirsiniz.

Snapchat ayrıca, sadece büyük markaların pazarlama tekniklerini uygulayabileceği bazı sosyal medya platformlarında olduğu gibi büyük bütçeleri veya daha teknik detayları da şart koşmuyor. Küçük ölçekli işletmeler bile bu platformu kendi pazarlama stratejilerine kolay bir şekilde dahil edebilir. Tek yapmaları gereken şey; kitlesinin alışkanlıklarını öğrenmek ve yaratıcılığa odaklanmak…

Küçük İşletmeler İçin Online Reklamcılık Rehberi

Konu ile ilgili olarak Column Five ve Marketo tarafından hazırlanan infografiği aşağıdan inceleyebilirsiniz. Diğerleri içinse infografikler sayfamıza göz atabilirsiniz.

Büyük hali için üzerine tıklayın.

Snapchat Pazarlaması infografik

 

KAYNAKWERSM

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler