AnasayfaHaberlerFacebook'a Özel Mesajları İzlediği Gerekçesiyle Dava Açıldı

Facebook’a Özel Mesajları İzlediği Gerekçesiyle Dava Açıldı

Reklamların daha kişiselleştirilmesi adına kullanıcıların özel mesajlarını izlediği gerekçesiyle Facebook’a dava açıldı.

Matthew Campbell ve Michael Hurley tarafından Amerika Birleşik Devletleri Yerel Mahkemesi’nde dosyalanan davaya göre Facebook kullanıcıların gizliliğini ihlal ederek üçüncü parti reklamverenler ve pazarlamacılar ile işbirliği yapıyor. Yani Facebook, platformdaki reklamlar konusunda nokta atışı yapabilmek için kullanıcıların özel mesajlarıyla -mesaj içerikleriyle- yakından ilgileniyor.

Açılan davaya göre Facebook iki yasayı çiğniyor. Birincisi Elektronik Haberleşme Gizlilik Yasası, ikincisi ise Kaliforniya Gizlilik Yasası. Eğer Facebook davayı kaybederse, davacıların taleplerine göre Facebook’un ödeyeceği cezalar aşağıdaki gibi olacak;

  1. Elektronik Haberleşme Gizlilik Yasası’nı ihlal ettiği her gün için 100 dolar tazminat veya her davacı için 10,000 dolarlık hukuki tazminat,
  2. Her davacı için 5,000 dolarlık hukuki tazminat veya gerçek zararın 3 katına denk gelen maddi tazminat.

Facebook kanadından herhangi resmi bir açıklama gelmezken konu ile ilgili Bloomberg’e konuşan bir Facebook sözcüsü iddiaların dayanaksız olduğunu belirtti.

Facebook’un gizlilik yasalarını çiğnediği iddiasıyla açılan davanın dosyalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler