AnasayfaSosyal MedyaFacebook, Gruplarda Reklam Gösterimini Test Ediyor

Facebook, Gruplarda Reklam Gösterimini Test Ediyor

Facebook, Haber Kaynağı’nda gösterilen reklamları şimdi de Facebook Grupları içerisinde test ediyor.

Facebook yeni bir gelir kapısı olarak bu kez de Facebook Grupları’na gözünü dikmiş durumda. Haber Kaynağı’nda gösterilen reklamlarda doygunluğa ulaşan Facebook, şimdi de benzer reklamları Facebook Grupları içerisinde test etmeye başladı.

TechCrunch‘ın aldığı bilgilere göre Facebook’un gruplar içerisinde reklam testleri yapması, şirket tarafından da doğrulandı. Mobil ve masaüstü için sürdürülen yeni grup reklamları testlerine Avustralya, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda’da başlandığı belirtildi.

Verilen bilgilere göre Facebook Grupları’nda gösterilecek olan reklamlar, Haber Kaynağı reklamları ile aynı yapıya sahip olacak. Reklam hedeflemeleri de grup başlığına veya kişi davranışlarına göre ayarlanabilecek.

Facebook Groups

Facebook, 2017’nin ortalarında Haber Kaynağı’ndaki reklam kapasitesinin maksimuma ulaşacağını söylüyor. Ki bu da Facebook’u reklamlardan elde edilen geliri arttırmak için yeni gelir kaynakları bulmak zorunda bırakıyor. Dolayısıyla Facebook, her ne kadar Instagram reklamları veya Facebook Workplace gibi alternatiflere sahip olsa da, Facebook Grupları’nda aktif edilecek olan yeni reklamların da bu bağlamda etkili olabileceği düşünülüyor.

Ne gibi avantajları veya dezavantajları olabilir?

Facebook Grupları reklamlarının reklamveren tarafında bazı avantajları olabileceğini belirtmek gerekiyor. Zira grup reklamları markalara ve işletmelere standart Haber Kaynağı reklamlarından çok daha hızlı sonuçlar verme potansiyeline sahip. Örneğin Galatasaray sayfası ile UltrAslan taraftar grubu arasında ilgi ve etkileşim anlamında ciddi farklar olduğunu söyleyebiliriz. Zira bir reklamveren olarak Galatasaray’ın UltrAslan grubu altında verdiği reklamlar ile Haber Kaynağı’nda verdiği standart reklamlardan çok daha hızlı geri dönüş alabileceğini söylemek mümkün.

Bir diğer yönden bakacak olursak, Facebook Grupları; birçok marka, grup, işletme, kuruluşlar vs tarafından Haber Kaynağı algoritması ve bu yapı içerisinde verilen reklamlardan bir kaçış yöntemi olarak da kullanılıyor. Dolayısıyla gruplar içerisinde verilecek olan reklamların bu yapıyı bozma ve kullanıcıların bu bağlamda gruplardaki etkinliğini azaltma gibi olumsuz sonuçlara sebebiyet verebileceğini de söylemek mümkün.

Ancak Facebook’un gruplar içerisindeki reklamlarının henüz test aşamasında olduğunu; dolayısıyla testlerden elde edilen geri dönüşlerin iyi olmaması halinde Facebook’un bu çalışmadan vazgeçebileceğini de belirtmek gerekiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler