Anasayfa Sosyal Medya Facebook Görüntü Tanıma Teknolojisini Kedi ve Köpek Sahipleri İle Açıklıyor

Facebook Görüntü Tanıma Teknolojisini Kedi ve Köpek Sahipleri İle Açıklıyor

İnsanların kedi sevenler ve köpek sevenler olarak ikiye ayrıldığı sıklıkla dile getirilir. Facebook da bu klasik söylemden yola çıkarak görüntü tanıma veya görsel tanımlama diye adlandırılan yapay zeka tabanlı Image Recognition teknolojisini kedi ve köpek insanları ile açıklıyor.

International Fund for Animal Welfare kuruluşunun 2002 yılında 8 Ağustos gününü Uluslararası Kediler Günü ilan etmesiyle birlikte bugüne kadar her yıl birçok ülkede kutlanan bu özel gün için Facebook da kendi görüntü tanımlama teknolojisini ilişkilendirmiş durumda.

Sosyal medya devinin ABD’de yaşayan ve kedi veya köpek fotoğraflarını (veya ikisi birlikte) paylaşan 160,000 kişi üzerinde yaptığı araştırmada, iki grup arasındaki farklılıklar ele alındı. Fotoğraflar ve profiller incelenirken de gelişmiş görüntü tanıma teknolojisi kullanıldı.

Kedi Köpek

Araştırma sonucunda çıkan veriler ise şöyle:

1. Köpek insanları daha fazla arkadaşa sahip

Yapılan araştırmaya göre köpek insanları kedi insanlarına göre daha fazla dışarıya çıkıyor. Ayrıca ortalama bir köpek insanının sahip olduğu arkadaş sayısı, ortalama bir kedi insanına göre 36 daha fazla.

Köpek insanları online ortamda daha fazla bağlantı kurarken; kedi insanları da etkinliklere daha fazla davet ediliyor.

Ayrıca kedi insanlarının diğer kediseverler ile 2.2 kat daha fazla arkadaş olmaya yatkınken; köpek insanlarının da diğer köpekseverler ile 1.8 kat daha fazla arkadaş olmaya yatkın olduğu belirtiliyor.

2. Kedi insanları arasındaki bekar oranı daha yaygın

Araştırmada kedi insanları arasındaki bekar sayısının köpek insanları arasındaki bekar sayısına göre daha fazla olduğu belirtiliyor. Öyle ki kediseverler içindeki %30‘luk kesim bekarken; bu oranın köpekseverlerde %24 olduğu belirtiliyor.

Facebook Psikolojisi: Neden Beğeniyor, Yorum Yapıyor, Paylaşıyoruz?

3. Kedi insanları “Dracula”; köpek insanları ise “Marley ve Ben” seviyor

Söz konusu sanat ve kültür olduğunda ise kedi insanlarının kitap, televizyon ve filmleri; konu olarak ise fantezi, bilim-kurgu ve animeleri daha çok sevdiği belirtiliyor. Köpek insanları ise daha çok hikayeleri ve köpekler ile ilgili filmleri seviyor.

Kitap, televizyon dizileri ve filmlere göre kedi insanları ve köpek insanlarının arasındaki farklar aşağıdaki grafiklerde gösteriliyor:

Kitaplar

Kedi insanları köpek insanları kitaplar

Televizyon Dizileri

Kedi insanları köpek insanları televizyon dizileri

Filmler

Kedi insanları ve köpek insanları filmler

4. Kedi ve köpek insanlarının yaşadığı bölgeler

Yapılan araştırmada ayrıca kedi ve köpek sahibi insanların ABD içinde en fazla hangi bölgelerde yaşadığı da haritalanmış durumda.

Kedi-insanları-köpek-insanları-yaşadığı-yerler

Haritada görüldüğü ve tahmin edildiği üzere köpek insanları daha çok köpeklerin rahat rahat koşabilecekleri geniş ve kırsal alanlarda yaşarken; kedi insanları da şehir merkezlerinde daha yoğun olarak yaşıyor. Bu da aslında köpek insanlarının neden daha fazla dışarı çıktığını; kedi insanlarının ise neden daha fazla eve kapanarak kitap, televizyon ve film gibi aktivitelere vakit ayırdığını gösteriyor diyebiliriz. Ancak araştırma aynı zamanda düzenli olarak ziyaret edilen mekanların iki grup arasında yaklaşık aynı değerlere sahip olduğunu da vurguluyor.

5. Kedi ve köpeklerin insanların ruh haline etkisi

Facebook, araştırmanın son bölümünde ise kedi ve köpeklerin insanları ruhsal olarak nasıl etkilediğini, hangi grupta hangi duygu halinin daha fazla yaşandığını gösteriyor.

Kedi ve köpek insanları ruh hali

Grafikte de görüldüğü gibi kedi insanları daha fazla yorgun, sinirli ve üzgün iken; aynı zamanda daha fazla mutlu ve memnun olarak gösteriliyor. Köpek insanları ise daha heyecanlı, daha gururlu ve daha huzurlu olarak ifade ediliyor.

Ayrıca araştırmaya göre kedi insanlarının online ortamda paylaştığı duygu çeşitliliği çok iken; köpek insanları daha çok heyecan ve gurur duyduğu konularda paylaşım yapıyor.

Sonuç olarak; yapılan araştırmanın Facebook’un görüntü tanıma teknolojisi ile hangi verilere ulaştığını, teknolojisinin hangi boyutlara geldiğini daha net bir şekilde bizlere gösteriyor. Ayrıca araştırmanın pazarlamacılar için de ayrı bir önemi olduğunu belirtmek gerekiyor. Örneğin kedi sahiplerini hedefleyen bir markanın bu verilerden yola çıkarak bir strateji belirlemesi faydalı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

CareerUp için geri sayım başladı

20 yıllık tecrübesiyle Marmara Üniversitesinin en aktif iş ve kariyer kulübü olan MieS, beklenen etkinlik CareerUp'ı gerçekleştiriyor. "Better Than Ever!" mottosu ile yola çıkılan CareerUp;...

iOS 14’de DuckDuckGo varsayılan tarayıcı seçilebilecek

Apple'ın iOS 14 ve iPadOS 14 yazılımları artık üçüncü parti yazılımların varsayılan tarayıcı olarak seçilmesini sağlıyor. Geliştiriciler ise yapılan değişikliği destekleyen sürümlerini tek tek...

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

Instagram IGTV videolarına yapay zeka ile oluşturulmuş açıklamalar ekleyecek

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, sosyal medya yöneticilerini ve içerik üreticilerini memnun edecek yeni bir özelliğe kavuşuyor. Artık IGTV'deki videoların...

iOS 14 destekleyen iPhone modelleri

Apple, yeni işletim sistemi iOS 14'ü pek çok yeni özellikle beraber kullanıma sundu. Hangi modellerin destekleneceği ise merak konusu oldu. Yapılan açıklamaya göre iOS 14'ün...

İlgili İçerikler

Facebook’un ilk artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü 2021’de piyasaya çıkıyor

Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook Connect etkinliği sırasında şirketin 2021 yılında artırılmış gerçeklik gözlüğüne ilişkin ilk ürünlerini satışa sunacaklarını belirtti. Şirketin sanal gerçeklik (VR)...

N95 maskeler yakında şarj edilebilir hale gelebilir

COVID-19 pandemisi ile birlikte yüz maskeleri de artık günlük yaşantımızın bir parçası haline geldi. Haliyle yüz maskelerine olan talep de her geçen gün artıyor....

Facebook Messenger’dan ortak video izleme özelliği: “Birlikte İzle”

Facebook Messenger'in yeni özelliği sayesinde videoları artık sevdiklerinizle beraber izleyebileceksiniz. 8 kişiye kadar katılım imkanı sunan yeni özelliğin ismi "Birlikte İzle" / "Watch Together". Yeni...

Instagram’dan sosyal eşitlik adına yeni hamleler

Instagram CEO'su Adam Mosseri, yayınladığı blog yazısında insanların platformu sosyal sorumluluk, ırkçılık gibi konularda farkındalık yaratmak için de kullandıklarını vurgulayarak,  Instagram'ın belli azınlık grupları...

Mark Zuckerberg App Store’un incelenmesini istiyor

Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, kendisiye yapılan bir röportajda App Store ile ilgili sorulan sorulara çarpıcı cevaplar verdi. Axios tarafından gerçekleştirilen röportajda kendisine yöneltilen...