AnasayfaTeknolojiEvcil Hayvanlara Özel 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Evcil Hayvanlara Özel 5 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

Giyilebilir teknolojinin sadece insanlara hitap ettiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşte hayvanlar için üretilen giyilebilir teknoloji ürünleri…

2014 yılının giyilebilir teknoloji yılı olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Akıllı saatler, akıllı gözlükler, sanal gerçeklik cihazları, akıllı bileklikler, akıllı yüzükler ve daha birçok cihaz, giyilebilir teknoloji grafiğinin 2014 yılı içerisinde nasıl yükseldiğini bizlere gösteriyor. Peki bu cihazlar kime hitap ediyor? Genele vurduğumuzda cevap tabi ki “insanlar” oluyor. Ancak bu teknolojinin bir de diğer hedef kitlesi var: Evcil hayvanlar.

Evcil hayvanlara yönelik üretilen giyilebilir teknoloji cihazları da bir nevi evcil hayvanı olan kişilere kolaylık sağlayarak hayvanın daha iyi kontrol edilebilmesini amaçlıyor. Akıllı tasmalar, GPS özellikli cihazlar, fitness uygulamalarına sahip cihazlar ve daha birçoğu bunlardan sadece bazıları. İşte evcil hayvanlara yönelik üretilen 5 giyilebilir teknoloji ürünü…

1. Fitbark

Fitbark
Fitbark

“Köpeğiniz şu anda ne yapıyor?”. İşte bu soruya kemik şeklinde bir monitöre sahip olan Fitbark cevap veriyor. Akıllı telefonlara yüklenebilen bir uygulama ile senkron halde çalışan bu cihaz, köpeğinizin kaç saat uyuduğu, ne kadar oyun oynadığı gibi günlük aktiviteleri takip etmenizi sağlıyor. Ayrıca bu cihaz ile; diğer köpekler ile ilgili istatistikler elde ederek köpeğinizin aktivite sürelerinin normal değerlerde olup olmadığını ölçebiliyorsunuz.

Fitbark’ta GPS üzerinden takip özelliği ise bulunmuyor. Bunun nedeni ise; GPS eklendiği durumlarda cihazın daha büyük ve daha ağır olması, küçük köpekler için kullanışsız olması ve bataryanın gücünü daha çabuk bitirmesi olarak belirtiliyor.

2. Tagg

Tagg
Tagg

Tagg ismindeki cihaz, Fitbark’ın aksine tamamen kedinin veya köpeğin takibini kontrol altına almayı amaçlayan bir cihaz. Hayvanın tasmasına takılan GPS cihazı sayesinde köpeğinizin veya kedinizin nerede olduğunu görebiliyor ve belirlediğiniz bölgenin dışına çıkıp çıkmadığını izleyebiliyorsunuz. Akıllı telefonlar üzerinden kullanılan uygulama sayesinde evcil hayvanınızın bulunduğu lokasyonları kaydedebiliyor ve ortaya bununla ilgili bir veri çıkartabiliyorsunuz.

Kediniz veya köpeğiniz belirttiğiniz alan dışına çıktığı zaman ise cihaz üzerinde akıllı telefonunuza SMS veya standar bildirim olarak; ya da e-posta olarak uyarı bildirimleri geliyor. Tagg ayrıca evcil hayvanınızın aktivite ve fitness takibini yapmanızı da sağlıyor.

3. Voyce

Voyce
Voyce

Herhangi bir havlama ya da bir miyavlama duyduğunuzda bu durum evcil hayvanınızın sadece acıktığını, susadığını ya da eğlendiğini göstermez. Belki de bir sağlık problemi yaşıyordur. i4C Innovations firması tarafından geliştirilen Voyce adındaki cihaz ise bu konuda devreye giriyor. CES 2014 etkinliğinde tanıtılan Voyce, çeşitli medikal parametrelere göre kedinizin/köpeğinizin sağlık durumunu izliyor ve size ayrıntılı bir sonuç çıkartıyor. Toplanan veriler de bir veterinere gösterebilecek şekilde düzenleniyor.

Nike’ın FuelBand isim akıllı bilekliğindekine benzer bir materyale sahip olan bu cihaz, ayarlanabilir bir tasma olarak kullanılıyor. Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısını da destekleyen cihazı bu sayede akıllı telefon veya bilgisayarlara bağlamak mümkün.

4. SticknFind

Sticknfind
Sticknfind

Evcil hayvanlarınızı takip edebimek için geliştirilen SticknFind cihazı da Tagg ile hemen hemen aynı amaç doğrultusunda kullanılabiliyor. Tasmaya yerleştirdiğiniz bu takip cihazı sayesinde kedi veya köpeklerinizin nerede olduğunu takip edebiliyor ve akıllı telefonunuz ile bu cihazı senkronize edebiliyorsunuz.

e-Leash özelliği sayesinde belirli bir alan belirleyebiliyorsunuz. Kediniz veya köpeğiniz sizin bu belirlediğiniz alan dışına çıktığında ise akıllı telefon üzerinden çalışan bir alarm sistemi devreye giriyor. Ayrıca e-posta olarak bildirim almak da mümkün.

5. Eyenimal

Eyenimal
Eyenimal

Diğerlerinden biraz daha farklı özelliğe sahip olan Eyenimal cihazı ise küçük bir kamera yardımıyla kedinizin veya köpeğinizin nerelere gittiğini görmenizi sağlıyor. Bu da diğer cihazlardan farklı olarak evcil hayvanların takibini daha eğlenceli hale getiriyor. Cihaz’da 4GB dahili bellek ve 500 mAh büyüklüğünde bir batarya bulunuyor. Ayrıca 2.5 saate kadar görüntü yakalama özelliğine sahip. Cihazın kaydettiği videoları ise USB kablosu ile bilgisayar üzerinden izleyebiliyorsunuz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler