Her geçen gün drone’lar ve robotlar ile ilgili yeni bir gelişme duymaya oldukça alıştık. Bunlardan bazıları insan hayatını kolaylaştıran yapıya sahipken, bazıları da oldukça endişe veriyor. Özellikle Boston Dynamics firması tarafından geliştirilen robotların teknolojik açıdan bakıldığında oldukça üst düzey sistemlere sahip olduğunu söylesek de, diğer taraftan hayli korkutucu düzeyde yapılara sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Ancak bu seferki diğer robot türlerinden daha farklı bir özelliğe sahip.

Disney Research Zurich ve ETH Zurich işbirliğinde geliştirilen VertiGo adındaki yeni robotun en önemli özelliği düz duvara tırmanabilmesi. Küçük boyutlara sahip olan dört tekerlekli VertiGo, düz yolda nasıl rahat bir şekilde ilerleyebiliyorsa, yere dik olarak konumlanan duvarlarda da hiç zorlanmadan ilerleyebiliyor.

VertiGo Robot
Görsel: YouTube

Peki nasıl ayakta durabiliyor?

VertiGo’nun yer çekimine karşı hareket etmesinin temelinde, gövdesinde bulunan ve yer çekimine karşı güç uygulayan pervaneler yatıyor. Bu pervaneler sayesinde yer çekimi kuvvetine karşı itici bir güç kullanan bu pervaneler, robotun düşmesini engelliyor.

Hakkında şimdilik daha fazla ayrıntı olmasa da VertiGo’nun an itibariyle bir prototip olarak geliştirildiği tahmin ediliyor. Satışa sunulup sunulmayacağı ya da ne amaçlar doğrultusunda kullanılacağı ise henüz belli değil.

VİDEO LİNKİ