AnasayfaHaberler2015 Webby Ödülleri Sahiplerini Buldu

2015 Webby Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 19.’su düzenlenen Webby Ödülleri dün yapılan bir törenle sahiplerini buldu.

Uluslararası Dijital Sanatlar ve Bilimler Akademi (IADAS) tarafından ilk kez 1996 yılında verilmeye başlanan Webby Ödülleri, dün gece 19.’su gerçekleştirilerek yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu. İnternet dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen Webby Ödülleri; Web siteleri, İnteraktif Reklam ve Medya, Online Film ve Video, Mobil Siteler ve Uygulamalar ve Sosyal olmak üzere 5 ana kategoride verildi.

Adayların birden fazla kategoride ödül alabildiği yarışmada, bazı adaylar aynı kategoride hem akademinin seçtiği Webby Ödülü’nün hem de internet kullanıcılarının oylarıyla belirlenen “Halkın Sesi” (People’s Voice) ödülünün sahibi olmayı başardı. Kazananlar 27 Nisan 2015 tarihinde belirlendi. Ödüller ise dün gece New York’ta düzenlenen ödül töreni ile sahiplerine verildi.

2015 Webby Ödülleri kazananlarından bazıları ise şöyle:

Websiteler

Mizah (Humor): Funny or Die daha önce de iki kez aldığı “En İyi Mizah Sitesi” ödülünü bu yıl üçledi.

Sosyal Medya: Imgur bu kategoride hem “Halkın Sesi” hem de Webby Kazananı ünvanını elde etti.

Oyunlar: Fransız açıkhava/dış mekan giyim markası Guy Cotten’in “A Trip Out to Sea” isimli web sitesi Oyunlar kategorisinin kazananı oldu.

Web Servisler & Uygulamalar: Skype in the Classroom uygulaması hem “Halkın Sesi” hem de Webby Ödülü’nün sahibi oldu.

Haberler: New York Times gazetesinin web sitesi, Haberler kategorisinde hem Webby Kazananı hem de “Halkın Sesi” olmaya hak kazandı.

İnteraktif Reklam ve Medya

Sosyal Medya Kampanyaları: WWF Türkiye’nin “Bunun beni görebileceğin #SonSelfie olmasına izin verme” mesajı ile Snapchat’teki takipçilerini harekete geçirmek için başlattığı #LastSelfie kampanyası, bu kategoride hem Webby Ödülü’nü hem de “Halkın Sesi” ödülünü almayı başardı. Kampanyanın altında 41?29!’un imzası bulunuyor.

#SonSelfie - WWF
#SonSelfie – WWF

Viral Pazarlama: Always markasının kadınların ve özellikle genç kızların özgüvenini yükseltmeyi amaçlayan “Like A Girl” videosu, bu kategoride hem Webby Ödülü’nü hem de “Halkın Sesi” ödülünü kazandı. Bunun dışında En İyi Video Kullanımı (Sosyal), Short Form Branded Entertainment (Online Film&Video) ve Online Reklamlar (İnteraktif Reklam ve Medya) kategorilerinin de kazananı oldu.

Sosyal Medyayı En İyi Kullananlar: Victors&Spoils / EVB ajansının Twitter’da #TweetingWithMittens hashtagi ile Super Bowl sırasında JCPenny’nin eldivenlerine dikkat çekmesi, bu kategoride Webby Ödülü’nü almasını sağladı.

Online Film ve Video

Viral (Branded Entertainment): Bu kategorinin ödül sahibi Always’in #LikeAGirl kampanyası oldu.

Haberler ve Bilgi (Information): Kategorinin ödülü HuffPost Live’in oldu.

Mobil Site ve Uygulamalar

En İyi Kullanıcı Deneyimi: Bu kategorinin sahibi Shyp iOS oldu.

Sosyal: Instagram’ın kullanıcıların hızlandırılmış videolar çekebilmesini sağlayan Hyperlapse uygulaması bu kategoride Webby Ödülü’nün sahibi oldu.

Deneysel & İnovasyon (Yenilik): Kategorinin kazananı Cosmic Rays Found in Smartphones (CRAYFIS) oldu.

Müzik: Milyonlarca kullanıcısı olan SoundCloud App bu kategoride Webby Ödülü’nü kazandı.

Sosyal

Doğal Reklam: Mercedes’in reklam ajansı Razorfish tarafından tasarlanan Instagram oyunu Build a GLA on Instagram, bu kategorinin kazananı oldu.

Deneysel & İnovasyon: Mall of America‘nın #Twizzard hashtagi ile yapmış olduğu avm içi oyun, bu kategoride ödülün sahibi olmasını sağladı.

Kazananların tam listesi ve diğer detaylar için buraya tıklayabilirsiniz. Ödül töreninin tamamını ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yazan: Dilek Erdensoy

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler